O skriti dispneji pri bolniku s KOPB
KOPB je še vedno prepogosto spregledana in prepozno diagnosticirana, je na Schrottovih dnevih opozorila spec. interne medicine mag. Arjana Maček Cafuta, dr. med., iz Specialistične ambulante za pljučne bolezni in alergije. Predstavila je, kako še aktivneje iskati bolnike in kako naj poteka njihova celostna obravnava.
Enoletni izidi pri prebolevnikih covida-19
Dolgoročne posledice covida-19 pri prebolevnikih, ki so bili odpuščeni iz bolnišnice, večinoma še niso znane. Kitajski raziskovalci so opravili do zdaj največjo longitudinalno kohortno raziskavo, objavljeno v reviji Lancet, da bi spoznali dinamiko zdravstvenih posledic covida-19 v obdobju 12 mesecev od pojava simptomov. Kakšne trende so opisali?
Kaj je novega pri zdravljenju astme?
Ključno pri obravnavi bolnika z astmo na primarni ravni, sta na Schrottovih dneh poudarila doc. dr. Sabina Škrgat, dr. med., iz UKC Ljubljana, in prof. dr. Matjaž Fležar, dr. med., s Klinike Golnik, je poznati svojega bolnika. Kje so še možnosti za boljšo urejenost bolezni? In kaj za bolnike z astmo pomeni covid-19?
Kako obravnavati bolnika z astmo pred potrditvijo diagnoze?
V infografiki ponazarjamo, kako obravnavati bolnika z astmo v ambulanti družinske medicine pred potrjeno diagnozo, ki je tudi v času covida-19 naloga pnevmologa. Algoritem je pripravila prim. izr. prof. dr. Davorina Petek, dr. med., spec. družinske medicine.