Astma: sodobni pristopi v zdravljenju in breme OGK
Zakaj je pomembno razlikovanje med hudo in problematično astmo, na kaj pomisliti pred povišanjem odmerka in kakšna so tveganja, povezana z uporabo OGK, razlaga doc. dr. Sabina Škrgat, dr. med., specialistka pnevmologije in interne medicine, s Kliničnega oddelka za pljučne bolezni in alergije UKC Ljubljana.
Tveganja pri radioloških preiskavah
Kakšna so tveganja pri radioloških obravnavah za bolnike in zdravnike, katere so posebnosti pri obravnavi prsnega koša in zakaj je pomembno sodelovanje z napotnim zdravnikom, pojasnjuje izr. prof. dr. Dimitrij Kuhelj, dr. med., specialist radiologije, s Kliničnega inštituta za radiologijo UKC Ljubljana.
»Novi koronavirus nam bo še nekaj časa nagajal«
Prof. dr. Janez Tomažič, dr. med., spec. infektologije in interne medicine, s Klinike za infekcijske bolezni in vročinska stanja UKC Ljubljana predstavlja problematiko covida-19 v omikronskem obdobju, klinično sliko in novosti v zdravljenju.
Imajo bolezni dihal spol?
Bolj kot kadarkoli moramo upoštevati ženske vidike bolezni dihal. Kateri so razlogi, da so ženske zanje bolj dovzetne in izpostavljene težjim oblikam bolezni? So pomembnejši družbeni ali znanstveni dejavniki? Ta vprašanja so zajeli v izjavi Evropskega respiratornega združenja in zapisali, da je treba pri načrtovanju zdravljenja upoštevati edinstveno biologijo žensk.
Priporočila za obravnavo KOPB
Smernice GOLD predstavljajo ogrodje za obravnavo KOPB, a je ta zaradi različnih dejavnikov pogosto specifična. V publikaciji Expert Review of Respiratory Medicine so zato predstavili algoritme za uvodno obravnavo in spremljanje KOPB, algoritem za obravnavo bolnikov s pogostimi poslabšanji in algoritem za ukinitev IKS.