Okvara pljuč po prebolelem covidu-19

5. 3. 2021

Kaj je do zdaj znanega o trajnih posledicah prebolelega covida-19, je na nedavnem predavanju, ki ga je organizirala Zdravniška zbornica Slovenije, razložil doc. dr. Matevž Harlander, dr. med., spec. pnevmologije, s KO za pljučne bolezni in alergologijo UKC Ljubljana.

Dileme pri izpolnjevanju napotnice za pregled pri pnevmologu

5. 3. 2021

Simptomi, kot so dušenje, kašelj, tiščanje in bolečine v prsih, zahtevajo obravnavo v mesecu dni, razlaga Marko Bombek, dr. med., spec. interne medicine, ki razloži dilemo izpolnjevanja stopnje nujnosti pri napotovanju bolnika k specialistu pnevmologije in ob enem izpostavi, kdaj gre za kontrolni in kdaj za prvi pregled.

Kdaj napotiti bolnika k pnevmologu po covid-19?

5. 3. 2021

Kateri zaradi covida hospitalizirani bolniki potrebujejo pregled pri pnevmologu in kdaj ga potrebujejo bolniki, ki so covidno pljučnico preboleli doma, ne da bi bila diagnosticirana? Navodila je v preglednici strnil izr. prof. dr. Matjaž Fležar, dr. med., spec. interne medicine in pnevmologije.

Česa FEV1 in šestminutni test hoje o bolnikih s KOPB ne povesta?

4. 2. 2021

Kako dobro lahko pokažeta stanje bolnikov FEV1 in šestminutni test hoje? Pnevmologinja mag. Irena Šarc, dr. med., poudarja njune omejitve pri temeljiti oceni bolnikov s KOPB in tudi ugotavlja, katero orodje si pri spremljanju bolnikov zasluži več pozornosti.

Preiskava pljučne funkcije pri bolnikih po covid-19

3. 2. 2021

Kdaj je smiselno opraviti prve meritve in kako interpretirati rezultate? Kdaj je potrebna ponovna kontrola? Kako je z zaščitno opremo? Predstavljamo zgoščena priporočila Združenja pnevmologov Slovenije.

Priporočila za spremljanje bolnikov po covidni pljučnici

3. 2. 2021

Kako spremljati bolnike po težjem poteku okužbe s covid-19 in tiste, ki so bolezen prebolevali doma? Temo smo osvetlili s pnevmologom doc. dr. Matevžem Harlanderjem, dr. med., ki je predstavil poudarke priporočil Združenja pnevmologov Slovenije.

Kako pomembna je izbira vdihovalnika?

29. 1. 2021

Za uspešnost zdravljenja in preprečevanja poslabšanj KOPB je poleg prave terapije ključno tudi, da zna zdravnik predpisati ustrezen tip vdihovalnika. Kako ga izbrati in zakaj je pravilna izbira pomembna, razlaga doc. dr. Marija Vukoja, dr. med., spec. interne medicine in pulmologije.

7. Slovenski pulmološki, alergološki in imunološki kongres

Krvni biooznačevalci in izidi KOPB

29. 1. 2021

Kakšno vrednost imajo krvni biooznačevalci pri napovedovanju preživetja, poslabšanja bolezni ali poslabšanja pljučne funkcije? Lahko pomagajo pri sprejemanju natančnejših odločitev pri zdravljenju? Odgovarja doc. dr. Matevž Harlander, dr. med., spec. pnevmologije s KO za pljučne bolezni in alergije UKCLJ.

(P)ostanimo aktivni tudi doma

19. 11. 2020

Prof. dr. Rado Pišot, direktor Znanstveno-raziskovalnega središča Koper, predstavlja podatke raziskav, v katerih so ugotavljali, koliko se je zmanjšala gibalna aktivnost med epidemijo COVID-19 in kakšne so konkretne posledice neaktivnosti za zdravje, ter dodaja nasvete, kako lahko tudi doma ostanejo gibalno aktivni bolniki s KOPB.

HITRI NASVET

Kako predpisovati olajševalce pri blagi obliki astme?

18. 11. 2020

Zakaj olajševalce tudi pri blagih oblikah astme predpisujemo samo v kombinaciji z IKS in zakaj ne smemo pozabiti tudi na edukacijo bolnika o zdravilih – kar so ključni poudarki zadnjih smernic zdravljenja –, razlaga specialistka pnevmologije in interne medicine doc. dr. Sabina Škrgat, dr. med.

Živeti dobro s KOPB?

13. 11. 2020

Če bolnika izobrazimo o njegovi bolezni, mu razložimo, kako živeti z njo, bo lažje spremenil pričakovanja o svojih sposobnostih, zmožnostih in si zastavil tudi nove cilje, pri katerih ga moramo spodbujati, razmišlja o kakovosti življenja pnevmolog asist. mag. Jurij Regvat, dr. med.

Dolgoročne posledice COVID-19 za zdravje

12. 11. 2020

Čeprav o dolgoročnih posledicah okužbe s SARS-CoV-2 za zdravje še vedno ostaja veliko neznank, zdravniki že poročajo o posledicah na srčno-žilni sistem, dihala, centralni živčni sistem in mentalno zdravje. Pri velikem številu ljudi simptomi vztrajajo tudi več mesecev po preboleli okužbi.

7 8 9 10 11 12 13

Aktualni e-novičnik

Intersticijske pljučne bolezni: novosti in poudarki z ERS

Zdravljenje astme in KOPB ter vpliv na obremenitev zdravstvenega sistema

Odmevi s kongresa ERS

Progresivna pljučna fibroza skozi vprašanja

Pljučni mikrobiom – sedanjost in prihodnost

Top 5

Je ena noč dovolj?

14. 6. 2024

Stebri zdravljenja alergijskega rinitsa

27. 3. 2024

Sedanjost in prihodnost idiopatske pljučne fibroze

14. 6. 2024

Prizadetost pljučnega intersticija v sklopu vnetnih revmatičnih bolezni

29. 11. 2023

Napotitev k internistu pulmologu

29. 11. 2023

O nas

Portal Pulmo-academia.org je zbirno mesto preverjenih informacij in novosti iz področja zdravljenja kroničnih pljučnih bolezni. Uredništvo, v katerem deluje izkušena ekipa urednikov in novinarjev v sodelovanju z zdravniki, je član združenja European Medical Writers Association.

ISSN 2712-4088

Kontakt

AdriaSonara d.o.o.
Italijanska ulica 8
1000 Ljubljana

Pravne informacije

© 2024 AdriaSonara d.o.o. Vse pravice pridržane. Izdelava AB Skupina. Nastavitve piškotkov.