Kaj je odmevalo na ERS?

27. 9. 2023

Mag. Jurij Regvat, dr. med., spec. pnevmologije in predstojnik Oddelka za pljučne bolezni UKC Maribor, predstavlja nekaj zanimivih utrinkov s septembrskega kongresa Evropskega respiratornega združenja (ERS). Strnjene novosti o KOPB, astmi, spalni apneji in kardiovaskularnih dogodkih ter pomenu produktivnega kašlja.

Upanje za KOPB: avtologna presaditev pljučnih progenitornih celic P63+

26. 10. 2023

Raziskovalci so prvič dokazali, da je mogoče poškodovano pljučno tkivo pri bolnikih s KOPB obnoviti s presaditvijo bolnikovih lastnih pljučnih celic. Kaj so pokazali rezultati kliničnega preskušanja pri 17 pacientih, ki so bili predstavljeni na kongresu ERS?

Pomen prehranske podpore pri KOPB

19. 7. 2023

Pri KOPB je prehranska podpora izrednega pomena, saj pri bolnikih pričakujemo predvsem razvoj tako energijske kot beljakovinske podhranjenosti, pa tudi razvoj sarkopenične debelosti in kaheksije. Kaj je pomembno pri prehranski oceni in kakšna so prehranska priporočila, razlaga Andreja Širca Čampa, univ. dipl. ing., klinična dietetičarka z UKC Ljubljana.

Biološke terapije: novo obdobje v zdravljenju težke astme

27. 9. 2023

Na kongresu ERS je bilo v sklopu »Biološke terapije: novo obdobje v zdravljenju težke astme« predstavljenih nekaj raziskav o učinkovitosti sodobnih zdravil. Kakšen vpliv imajo na remisijo težke astme ter obstojnost remisije? Kako vplivajo na izboljšanje pljučne funkcije in stopnjo poslabšanj? Kateri so napovedniki ugodnih izidov?

Benralizumab in zmanjševanje odmerkov IKS pri bolnikih s hudo eozinofilno astmo

26. 10. 2023

Benralizumab je bolnikom s hudo eozinofilno astmo omogočil zmanjšanje uporabe inhalacijskega kortikosteroida (IKS) brez poslabšanja nadzora bolezni, je pokazala randomizirana raziskava SHAMAL faze IV, ki je bila predstavljena na kongresu Evropskega respiratornega združenja (ERS).

Uporaba bioloških zdravil pri težki astmi

27. 9. 2023

V infografiki doc. dr. Peter Kopač, dr. med., spec. pnevmologije s Klinike Golnik in izr. prof. dr. Tomaž Bratkovič, mag. farm. s Fakultete za farmacijo, predstavljata indikacije, pot uporabe, načine odmerjanja in mehanizme delovanja pri bioloških zdravilih za težko astmo.

Posodobljeni Splošni pogoji

15. 5. 2024

Posodobili smo Splošne pogoje spletnega mesta Pulmo-academia.org. Preberete si jih lahko TUKAJ.

Kviz

O KOPB malo drugače

19. 7. 2023

Kdaj opredelimo obstrukcijo in kdaj po priporočilih GOLD diagnozo KOPB izključimo? Kaj (ni)so nujne indikacije za nujno napotitev v bolnišnico pri poslabšanjih? Na kaj moramo biti pozorni pri njihovem obvladovanju? Kratek kviz o KOPB je recenziral izr. prof. dr. Matjaž Fležar, dr. med., spec. interne medicine in pnevmologije s Klinike Golnik.

Ali »neodkriti milijoni« bolnikov s KOPB želijo biti najdeni?

19. 7. 2023

Zaradi KOPB umre več bolnikov kot zaradi pljučnega raka, vendar je ''manjkajoče bolnike'' mogoče najti le, če si tega sami želijo, iskanje nediagnosticiranih oseb s KOPB pa poleg odgovorov prinaša dodatna vprašanja, je pokazala nedavna britanska raziskava, objavljena v strokovni reviji Thorax.

Nove možnosti v zdravljenju težke astme

23. 6. 2023

Ali se lahko približamo klinični remisiji težke astme in v kakšni meri je dosegljiva? Kakšno vlogo ima pri tem biološka terapija? Kdaj je pomembno začeti z zdravljenjem in kaj prinaša bližnja prihodnost? Odgovarja doc. dr. Peter Kopač, dr. med., spec. interne medicine ter alergologije in klinične imunologije s Klinike Golnik.

Pomen prepoznavanja infekcij spodnjih dihal pred diagnozo KOPB

26. 10. 2023

Malo je znanega o tem, kako so s tveganjem za poslabšanja in umrljivost po postavitvi diagnoze povezane okužbe spodnjih dihalnih poti pred diagnozo KOPB. Kaj ti dogodki sami po sebi pomenijo za razumevanje napredovanja bolezni in njeno obvladovanje?

Kdaj »blaga astma« ni zares blaga?

21. 5. 2023

Blaga astma je pogosto neustrezno opredeljena, zato se ob postavitvi diagnoze in zdravljenju pojavljajo mnogi izzivi, o katerih je na spomladanskem srečanju Združenja pnevmologov Slovenije spregovorila doc. dr. Sabina Škrgat, dr. med., spec. pnevmologije in interne medicine, s KO za pljučne bolezni in alergije UKC Ljubljana.

Iskanje in zdravljenje latentne okužbe s tuberkulozo

21. 5. 2023

Na 6. mednarodnem simpoziju o tuberkulozi na Golniku so o primerih dobre prakse pri iskanju latentne okužbe s tuberkolozo (LTBO) ter interakcijah in neželenih učinkih zdravil proti LTBO spregovorile prim. Petra Svetina, dr. med., spec. interne medicine in Mojca Nastran, mag. farm., obe s Klinike Golnik ter dr. Nataša Smrekar, dr. med., spec. gastroenterologije, z UKC Ljubljana.

1 2 3 4 5

Aktualni e-novičnik

Intersticijske pljučne bolezni: novosti in poudarki z ERS

Zdravljenje astme in KOPB ter vpliv na obremenitev zdravstvenega sistema

Odmevi s kongresa ERS

Progresivna pljučna fibroza skozi vprašanja

Pljučni mikrobiom – sedanjost in prihodnost

Top 5

Kdo sodi v ambulanto za pljučno hipertenzijo?

25. 3. 2025

Cave penicilin ali ave penicilin?

22. 12. 2024

Astma in komorbidnosti

14. 6. 2024

Stebri zdravljenja alergijskega rinitsa

27. 3. 2024

Sedanjost in prihodnost idiopatske pljučne fibroze

14. 6. 2024

O nas

Portal Pulmo-academia.org je zbirno mesto preverjenih informacij in novosti iz področja zdravljenja kroničnih pljučnih bolezni. Uredništvo, v katerem deluje izkušena ekipa urednikov in novinarjev v sodelovanju z zdravniki, je član združenja European Medical Writers Association.

ISSN 2712-4088

Kontakt

AdriaSonara d.o.o.
Italijanska ulica 8
1000 Ljubljana

Pravne informacije

© 2025 AdriaSonara d.o.o. Vse pravice pridržane. Izdelava AB Skupina. Nastavitve piškotkov.