IPF

Vsak bolnik z IPF je zgodba zase

12. 4. 2018

Zaradi novih zdravil se je pozornost idiopatski pljučni fibrozi (IPF) povečala, a nepredvidljiv potek oziroma napredovanje bolezni ter neugodna prognoza za bolnike še vedno ostajata izziv, je na ADRIATIC COPD povedala prim. Katarina Osolnik, dr. med., s Klinike Golnik.

Tiotropij in oldaterol v preprečevanju poslabšanj KOPB

12. 4. 2018

V raziskavi DYNAGITO so primerjali učinkovitost in varnost dvojne bronhodilatatorne terapije (LAMA/LABA) z enojno (LAMA). Zdravljenje z dvojno terapijo je v primerjavi z monoterapijo za 7 % znižalo stopnjo poslabšanj, vendar primarni cilj raziskave ni bil dosežen.

Uporaba sistemskih kortikosteroidov pri akutnih okužbah dihal v ambulantnem okolju

12. 4. 2018

Klinične smernice ne priporočajo uporabe sistemskih kortikosteroidov pri zdravljenju akutnih okužb dihal. Nekatere raziskave so pokazale hitrejše izboljšanje simptomov pri faringitisu, kar pa se ni izkazalo pri sinusitisu in bronhitisu. Poraja se vprašanje o varnosti.

Elektronske cigarete za opuščanje kajenja?

12. 3. 2018

Januarja letos je bil v British Medical Journal (BMJ) objavljen članek o elektronskih cigaretah kot pripomočku za opuščanje kajenja. Na članek so se odzvali številne strokovne skupine in mnogi posamezniki, med drugimi tudi ERS (European Respiratory Society).

Intervju

Kako odkriti zametke KOPB v malih dihalnih poteh

11. 3. 2018

Tveganje za srčno-žilne bolezni pri kadilcih, ki pokadijo do pet cigaret na dan

11. 3. 2018

Kadilci, ki zmanjšajo število pokajenih cigaret, imajo zdravstvene koristi, a vendarle so rezultati februarja objavljene študije jasno pokazali, da varne količine pokajenih cigaret ni in da je treba kajenje opustiti in ne le omejiti.

GOLD 2017 in komorbidnost

11. 3. 2018

Glede na zadnjo revizijo smernic GOLD za klasifikacijo KOPB iz leta 2017 v skupine A–D razporejamo bolnike glede na simptome in število poslabšanj. Članek v Respiratory Medicine je prikazal podatke o povezavi posameznih skupin s pomembnejšimi pridruženimi boleznimi.

Adherenca in kakovost življenja pri slovenskih bolnikih s KOPB

11. 3. 2018

Dejavnik, ki pogosto vpliva na kakovost življenja bolnikov s KOPB, kronično terapijo in številnimi zdravili, je tudi adherenca pri jemanju zdravil. Predstavljamo podatke slovenskih raziskovalcev s Fakultete za farmacijo.

(Ne)urejenost astme v Združenem kraljestvu

11. 3. 2018

Objavljeni so bili podatki 5. letnega poročila o astmi v Združenem kraljestvu, ki ga je pripravila dobrodelna fundacija Asthma UK. Poročilo prinaša podatke o oskrbi, ki so jo dobili bolniki z astmo, ter letos prvič še o sprožilcih poslabšanj in uporabi modernih tehnologij.

Fenotipi KOPB v Sloveniji

11. 3. 2018

Raziskavo Fenotipi KOPB v Sloveniji (FENIKS) so od januarja 2016 do aprila 2017 izvedli po protokolu raziskave POPE, ki je že prej potekala v 11 državah srednje in vzhodne Evrope ter zajela 3.500 bolnikov, da so tako dobili primerljive podatke o značilnostih bolnikov.

Spanje kot nova tarča za izboljšanje izidov pri idiopatski pljučni fibrozi

6. 2. 2018

Zadnja leta imamo vse več podatkov o vplivu motenj spanja na izide zdravljenja idiopatske pljučne fibroze (IPF). Spanje je pri bolnikih z IPF pomembno prizadeto. Opisani so spremembe v arhitekturi spanja in spremenjen vzorec dihanja.

Astma sledi disfunkciji malih dihal pri otrocih z alergijskim rinitisom

6. 2. 2018

Disfunkcija malih dihalnih poti, ki se kaže kot pretanjene spremembe v spirometriji, bronhialna hiperreaktivnost in/ali vnetje dihal, je zgodnja značilnost bronhialne prizadetosti pri odraslih neastmatikih z rinitisom, podobno razkriva tudi več študij pri otrocih.

Aktualni e-novičnik

Intersticijske pljučne bolezni: novosti in poudarki z ERS

Zdravljenje astme in KOPB ter vpliv na obremenitev zdravstvenega sistema

Odmevi s kongresa ERS

Progresivna pljučna fibroza skozi vprašanja

Pljučni mikrobiom – sedanjost in prihodnost

Top 5

Je ena noč dovolj?

14. 6. 2024

Stebri zdravljenja alergijskega rinitsa

27. 3. 2024

Sedanjost in prihodnost idiopatske pljučne fibroze

14. 6. 2024

Prizadetost pljučnega intersticija v sklopu vnetnih revmatičnih bolezni

29. 11. 2023

Napotitev k internistu pulmologu

29. 11. 2023

O nas

Portal Pulmo-academia.org je zbirno mesto preverjenih informacij in novosti iz področja zdravljenja kroničnih pljučnih bolezni. Uredništvo, v katerem deluje izkušena ekipa urednikov in novinarjev v sodelovanju z zdravniki, je član združenja European Medical Writers Association.

ISSN 2712-4088

Kontakt

AdriaSonara d.o.o.
Italijanska ulica 8
1000 Ljubljana

Pravne informacije

© 2024 AdriaSonara d.o.o. Vse pravice pridržane. Izdelava AB Skupina. Nastavitve piškotkov.