Fenotipi akutnih poslabšanj KOPB

19. 4. 2017

Na podlagi patobiološke in klinične heterogenosti so avtorji prispevka, objavljenega v reviji The Lancet Respiratory Medicine, predlagali dve ključni osi klasifikacije bolezenskih poslabšanj KOPB.

Astma in inteligenčna motnja

19. 4. 2017

Podatek globalne iniciative za astmo GINA (Global Iniciative for Asthma, 2016) pove veliko: kar 70 do 80 odstotkov bolnikov z astmo ne zna pravilno uporabljati vdihovalnika. Kakšno je stanje v populaciji bolnikov z inteligenčno motnjo, pravzaprav ne vemo natančno.

Številna odprta vprašanja zdravljenja IPF

19. 4. 2017

Po pojavu dveh novih antifibrotičnih zdravil se pri zdravljenju IPF strokovnjakom postavlja veliko vprašanj. O tem smo se pogovarjali z dr. Tobyjem Maherjem iz Kraljeve bolnišnice v Bromptonu, enem izmed strokovnjakov, ki sodelujejo pri pripravi smernic za zdravljenje te bolezni.

KOPB: Kaj lahko spregledamo, če vidimo samo pljučno funkcijo?

19. 4. 2017

Prof. dr. Piotro Boros, dr. med., iz Nacionalnega raziskovalnega centra za pljučne bolezni v Varšavi meni, da je pljučna funkcija (FEV1) le vrh ledene gore, ko opazujemo KOPB pri posamezniku. Mnogo bolj namreč na simptome bolezni, sposobnost vadbe in preživetje vpliva pljučni volumen.

Bronhiektazije

19. 4. 2017

Srečanje Združenja pulmologov Slovenije je bilo tematsko posvečeno bronhiektazijam in različnim vidikom te še vedno zanemarjene bolezni – od vzrokov in nastanka do težav, ki spremljajo bolnike, ter možnih načinov rehabilitacije in zdravljenja.

OSA povečuje tveganje za SŽ-dogodke

22. 3. 2017

Nestabilno dihanje v telesu povzroči celo paleto sprememb, ki vplivajo tudi na endotelno disfunkcijo in aterosklerozo. Povezano je tudi z debelostjo, je na srečanju Srce in pljuča pojasnila Jasmina Gabrijelčič, dr. med., s KO za pljučne bolezni in alergijo na UKC Ljubljana.

Uživanje prekajenega mesa poslabša astmo

22. 3. 2017

O vplivu prekajenega mesa na izrazitost astme doslej ni bilo podatkov. V raziskavi, ki jo povzemamo, potrjujejo prav to; prepogosto uživanje prekajenega mesa naj bi namreč pripomoglo k poslabšanju simptomov astme.

Zaščitni učinek sadja in zelenjave na KOPB

22. 3. 2017

Švedski raziskovalci so pri kadilcih potrdili močno inverzno povezavo med prehranskim vzorcem z velikim deležem sadja in zelenjave in pojavom KOPB. Pri nekadilcih pa zaščitnega delovanja niso zaznali. Raziskava je zajela kohorto več kot 40 tisoč moških.

Triažni vprašalnik o motnjah dihanja med spanjem

22. 3. 2017

V Sloveniji in Evropi je trend naraščanja napotitev na diagnostiko motenj dihanja v spanju, zato so čakalne dobe predolge. Zaradi lažje triaže so na Kliniki Golnik sestavili vprašalnik, ki ga bolnik izpolni skupaj z napotnim zdravnikom in bo služil kot priloga napotnici.

Srce in pljuča

Kronična obstruktivna restriktivna pljučna bolezen srca – KORPBS

22. 3. 2017

Provokativno poimenovanje smo slišali na predavanju asist. Marka Gričarja, dr. med., s KO za kardiologijo, UKC Ljubljana na srečanju Srce in pljuča. Bolniki s KOPB imajo lahko simptomatsko podobni koronarno srčno bolezen in srčno popuščanje, tako da je bolezni med sabo težko ločiti.

IPF – Poudarek na zgodnjem odkrivanju in preprečevanju poslabšanj

22. 3. 2017

Največja težava IPF je še vedno njena izrazito slaba prognoza. Izziv pri diagnostiki in zdravljenju pa predstavljata njen nepredvidljiv potek in napredovanje, je na srečanju Srce in pljuča povedala prim. Katarina Osolnik, dr. med., s Klinike Golnik.

Primerjava proti IL-5 terapij pri obravnavi bolnikov s hudo obliko astme

28. 2. 2017

Zdravljenje bolnikov z astmo s pomočjo zaviranja interlevkina 5 doslej ni pokazalo enoznačnih rezultatov. V globalni metaanalizi so poskušali oceniti potencial omenjene skupine zdravil pri bolnikih s hujšo obliko astme in še posebej pri tistih z eozinofilijo.

Aktualni e-novičnik

Intersticijske pljučne bolezni: novosti in poudarki z ERS

Zdravljenje astme in KOPB ter vpliv na obremenitev zdravstvenega sistema

Odmevi s kongresa ERS

Progresivna pljučna fibroza skozi vprašanja

Pljučni mikrobiom – sedanjost in prihodnost

Top 5

Je ena noč dovolj?

14. 6. 2024

Stebri zdravljenja alergijskega rinitsa

27. 3. 2024

Sedanjost in prihodnost idiopatske pljučne fibroze

14. 6. 2024

Prizadetost pljučnega intersticija v sklopu vnetnih revmatičnih bolezni

29. 11. 2023

Napotitev k internistu pulmologu

29. 11. 2023

O nas

Portal Pulmo-academia.org je zbirno mesto preverjenih informacij in novosti iz področja zdravljenja kroničnih pljučnih bolezni. Uredništvo, v katerem deluje izkušena ekipa urednikov in novinarjev v sodelovanju z zdravniki, je član združenja European Medical Writers Association.

ISSN 2712-4088

Kontakt

AdriaSonara d.o.o.
Italijanska ulica 8
1000 Ljubljana

Pravne informacije

© 2024 AdriaSonara d.o.o. Vse pravice pridržane. Izdelava AB Skupina. Nastavitve piškotkov.