Dispneja – diferencialna diagnoza

15. 2. 2017

O dispneji poroča sedem odstotkov bolnikov v urgentnih ambulantah in kar do 60 odstotkov obiskovalcev pulmoloških ambulant. Vzroki zanjo so številni in raznoliki, poleg tega se lahko pojavljajo pri enem bolniku sočasno – na primer bolnik s KOPB ima lahko tudi srčno popuščanje.

Breme idiopatske pljučne fibroze (IPF)

15. 2. 2017

Z analizo bremena idiopatske pljučne fibroze (IPF) so v eni izmed francoskih bolnišnic ovrednotili stroške hospitalizacije. Ta progresivna fibrozirajoča bolezen pljučnega intersticija se po epidemioloških ocenah v Evropi pojavlja z incidenco 3,8 primera na 100.000 prebivalcev.

Zima, poslabšanja KOPB in prenovljene smernice GOLD

15. 2. 2017

Ko je sezona gripe v polnem razmahu, je več poslabšanj KOPB, nedavno posodobljena priporočila GOLD pa med drugim vsebujejo novosti na področju razvrščanja KOPB glede na ta poslabšanja in simptome. Posodobljena so tudi nekatera priporočila glede zdravljenja.

Kombinacija LABA/LAMA učinkovitejša od monoterapije

15. 2. 2017

Na trgu je ob tem na voljo veliko število fiksnih kombinacij dolgodelujočih agonistov receptorjev β2 (LABA) in dolgodelujočih muskarinskih antagonistov (LAMA), vendar pomanjkanje kakovostnih podatkov klinikom precej otežuje optimalen izbor.

IPF

Hipoteza o zgodnjem zdravljenju IPF

22. 11. 2016

Prisluhnili smo predavanju prof. dr. Luce Richeldija, dr. med., z univerze v Southamptonu v Veliki Britaniji, ki je na regionalnem pulmološkem forumu na Dunaju med drugim pojasnil, zakaj verjame, da je bolnike z idiopatsko pljučno fibrozo treba zdraviti čim bolj zgodaj.

Osvežene smernice GOLD

22. 11. 2016

Globalna iniciativa za zdravljenje kronične obstruktivne pljučne bolezni GOLD je objavila osvežene smernice za zdravljenje KOPB. Sledili so mnenju mnogih strokovnjakov, ki so v zadnjih letih opozarjali, da razvrščanje bolnikov s KOPB v skupine po dosedanjih smernicah ne zadošča.

Rehabilitacija

Kaj je posledica in kaj komorbidnost pri KOPB

20. 11. 2016

Za stabilne bolnike s KOPB je kot nujen ukrep po smernicah priporočeno prenehanje kajenja, za bolnike v skupinah B, C in D pa tudi rehabilitacija. Vendar to v praksi redko vidimo, je na regionalnem pulmološkem forumu na Dunaju povedal Jurij Šorli, dr. med., strokovni vodja bolnišnice Topolšica.

Pasivno kajenje in e-cigareta

20. 11. 2016

Dosedanje študije kažejo, da elektronska cigareta ni brez emisij, zato pasivna izpostavljenost e-cigareti lahko pomeni tveganje za zdravje. Vendar para iz elektronske cigarete vsebuje precej nižje ravni škodljivih snovi kot pri navadni cigareti (razen ko gre za nikelj in srebro).

Težka astma

Biološka zdravila za zdravljenje težke astme

20. 11. 2016

Izzivi pri zdravljenju težke astme izhajajo iz dejstva, da imamo različne fenotipe bolezni, ne znamo pa še vseh dobro prepoznati. Po izčrpanem zdravljenju z IKS, bronhodilatatorji in oralnimi kortikosteroidi so na voljo biološka zdravila.

Novo orodje za predpisovanje antibiotikov pri otrocih

24. 10. 2016

V začetku septembra so v reviji Lancet objavili izsledke raziskave, na podlagi katere so razvili priporočila za predpisovanje antibiotikov pri otrocih z akutno okužbo dihal in kašljem na primarni ravni.

S statini povezane pljučne bolezni

24. 10. 2016

Intersticijska bolezen pljuč je eden izmed na novo odkritih neželenih učinkov zdravljenja s statini. FDA je med letoma 1987 in 2007 zbrala 162 poročil o takih primerih, o katerih pa poročajo tudi drugi viri. Mehanizem poškodbe pljuč še ni znan.

­Astma pri otrocih in vedenjske motnje

24. 10. 2016

Otroci z astmo, atopijskim dermatitisom in senenim nahodom so lahko bolj kot njihovi vrstniki brez teh bolezni nagnjeni h težavam na področju čustvovanja in vedenja.

Aktualni e-novičnik

Intersticijske pljučne bolezni: novosti in poudarki z ERS

Zdravljenje astme in KOPB ter vpliv na obremenitev zdravstvenega sistema

Odmevi s kongresa ERS

Progresivna pljučna fibroza skozi vprašanja

Pljučni mikrobiom – sedanjost in prihodnost

Top 5

Je ena noč dovolj?

14. 6. 2024

Stebri zdravljenja alergijskega rinitsa

27. 3. 2024

Sedanjost in prihodnost idiopatske pljučne fibroze

14. 6. 2024

Prizadetost pljučnega intersticija v sklopu vnetnih revmatičnih bolezni

29. 11. 2023

Napotitev k internistu pulmologu

29. 11. 2023

O nas

Portal Pulmo-academia.org je zbirno mesto preverjenih informacij in novosti iz področja zdravljenja kroničnih pljučnih bolezni. Uredništvo, v katerem deluje izkušena ekipa urednikov in novinarjev v sodelovanju z zdravniki, je član združenja European Medical Writers Association.

ISSN 2712-4088

Kontakt

AdriaSonara d.o.o.
Italijanska ulica 8
1000 Ljubljana

Pravne informacije

© 2024 AdriaSonara d.o.o. Vse pravice pridržane. Izdelava AB Skupina. Nastavitve piškotkov.