
Progresivna pljučna fibroza skozi vprašanja
Progresivna pljučna fibroza ni diagnoza, ampak opis napredovanja z različnimi boleznimi povzročenih napredujočih fibrozirajočih sprememb v pljučih. Kratek kviz na zanimivo temo je pripravila prim. Katarina Osolnik, dr. med., spec. interne medicine in pnevmologije s Klinike Golnik.
Pljučni mikrobiom – sedanjost in prihodnost
Boljše poznavanje pljučnega mikrobioma bi lahko v prihodnosti odprlo nove terapevtske možnosti. O spremenljivosti mikrobioma pljuč, tipih mikrobioma, ki so odvisni od poteka poroda, posledicah nepreudarne rabe antibiotikov in neodgovorjenih vprašanjih, je spregovorila doc. dr. Viktorija Tomič, dr. med., spec. klinične mikrobiologije s Klinike Golnik.
Intersticijske pljučne bolezni: novosti in poudarki z ERS
Kako pristopiti k diagnosticiranju in obravnavi prizadetosti pljuč pri sistemskih boleznih veziva? Katera priporočila je bilo slišati na kongresu ERS in kakšne so novosti pri zdravljenju sarkoidoze? Predstavitve z dogodka je komentirala prim. Katarina Osolnik, dr. med., spec. interne medicine in pnevmologije s Klinike Golnik.
Zdravljenje astme in KOPB ter vpliv na obremenitev zdravstvenega sistema
V svetu približno 70 % ljudi s kronično obstruktivno pljučno boleznijo (KOPB) ali astmo nima postavljene diagnoze in zato tudi niso zdravljeni. V kanadski raziskavi, objavljeni v reviji NEJM, so potrdili, da se z zgodnjim odkrivanjem in zdravljenjem KOPB in astme pri pulmologu zmanjša potreba po nadaljnjih zdravstvenih storitvah zaradi bolezni dihal.
Astma in komorbidnosti
Zdravljenje bolnikov z astmo in sočasnimi boleznimi zahteva multidisciplinarno obravnavo, katere center je bolnik, koordinacijo pa skupaj s pulmologom vodi družinski zdravnik, poudarja prof. dr. Davorina Petek, dr. med., spec. družinske medicine s Katedre za družinsko medicino Medicinske fakultete Univerze v Ljubljani. Katere so priložnosti za boljšo obravnavo bolnikov?

Alergenski pripravki za podjezično imunoterapijo
Pomlad in z njo cvetenje sta v polnem razmahu. Žal mnogi ne morejo brezskrbno uživati v družbi cvetočih rastlin. V sodelovanju s Tino Morgan, mag. farm., in prof. dr. Mitjo Košnikom, dr. med., je nastala pregledna tabela, kjer so navedeni različni alergenski pripravki za podjezično imunoterapijo, informacije o tem, katere alergene vsebujejo in navodila za odmerjanje.
Stebri zdravljenja alergijskega rinitsa
O napotovanju k alergologu pri bolnikih z alergijskim rinitisom in izbiri primernih bolnikov za imunoterapijo smo se pogovarjali s prof. dr. Mitjo Košnikom, dr. med., v. svet., spec. interne medicine, pnevmologije ter alergologije in klinične imunologije s Klinike Golnik. Kot poudarja, je treba več pozornosti nameniti bolnikom, ki lokalnih nosnih glukokortikoidov ne uporabljajo pravilno.
Vabljeni na 3. simpozij o spalni apneji
V imenu Klinike Golnik vas vljudno vabimo na 3. Simpozij o spalni apneji, ki bo 15. in 16. marca 2024 v Hotelu Slon v Ljubljani. Ne gre samo za predavanja – simpozij je tudi priložnost za povezovanje in izmenjavo mnenj z vrhunskimi strokovnjaki. Hkrati boste lahko na praktičnih delavnicah pridobili konkretna orodja in veščine, s katerimi boste lahko izboljšali oskrbo bolnikov na različnih ravneh zdravstvenega varstva.
Prizadetost pljučnega intersticija v sklopu vnetnih revmatičnih bolezni
Kaj je najboljša presejalna metoda, katere preiskave in kriterije moramo upoštevati ob postaviti diagnoze ter kakšne so možnosti zdravljenja bolnika s prizadetostjo pljučnega intersticija v sklopu vnetnih revmatičnih bolezni? Svetuje prim. Katarina Osolnik, dr. med., spec. interne medicine in pnevmologije s Klinike Golnik.

Algoritem obravnave intersticijske prizadetosti pljuč pri bolnikih s SVTB/RA
Pljučni intersticij lahko prizadanejo tudi vnetne revmatične bolezni. Odločitev pri kom, kdaj in kako intenzivno zdraviti intersticijske pljučne bolezni (IPB), pogosto predstavlja izziv. Algoritem, ki podaja smernice za zdravljenje in diagnozo IPB, je plod sodelovanja slovenskih revmatologov in pulmologov.
Smernice GOLD 2024 – novosti in poudarki v obravnavi KOPB
Nedavna priporočila GOLD 2024 prinašajo nekaj posodobljenih poudarkov. Dodana k poglavjem ali osvežena je bila med drugim vsebina o opustitvi kajenja, e-cigaretih, hiperinflaciji, priporočenem cepljenju za bolnike s stabilno KOPB, spirometrijo pred bronhodilatatorjem in presejalnih pregledih za pljučnega raka in KOPB.
Največkrat je krivo neredno ali nepravilno jemanje inhalacijske terapije
Biološka terapija je nedvomno spremenila obravnavo in potek težke astme, veliko vprašanje pa je, ali jo res vsi bolniki z neurejeno astmo tudi dejansko potrebujejo ali pa je treba astmo bolje zdraviti z inhalacijsko terapijo, je na Golniškem simpoziju 2023 opozoril doc. dr. Peter Kopač s Klinike Golnik, dr. med., spec. interne medicine ter alergologije in klinične imunologije.