Bolniki se pogosto izmuznejo

23. 6. 2023

Orodja, ki jih imamo na voljo, da se bolnik s problematičnim potekom astme pri družinskem zdravniku ne izmuzne, sta na Spomladanskem sestanku Združenja pnevmologov Slovenije predstavili specialistki družinske medicine Maja Arzenšek, dr. med., in Katja Krajnc, dr. med., obe iz ZD Maribor.

Strategija terapevtskih tarč pri bolnikih s kroničnimi boleznimi dihalnih poti

21. 5. 2023

Neredko sta KOPB in astma sočasno prisotni pri istem bolniku in povzročata zahtevno klinično sliko. V zadnjih letih se za obravnavo takih bolnikov v klinični praksi uveljavlja strategija, ki temelji na prepoznavanju in zdravljenju tako imenovanih značilnosti, ki jih lahko zdravimo, lahko pa jih razumemo tudi kot terapevtske tarče pri posameznih bolnikih. Piše mag. Irena Šarc, dr. med., spec. pnevmologije s Klinike Golnik.

Nagrajeni projekt: ambulantna in telerehabilitacija pljučnih bolnikov

21. 5. 2023

Program ambulantne rehabilitacije bolnikov s KOPB je bil letos v slovenskem prostoru nagrajen kot najboljši projekt zdravstvene prakse na primarni ravni. Prim. Nadja Triller, dr. med., spec. interne medicine in pnevmologije iz ZD Murska Sobota, predstavlja rezultate rehabilitacije in njene ključne stebre.

Priporočila za krepitev bolnikove sodelovalnosti

21. 5. 2023

Kako izboljšati sodelovalnost bolnika, katere dejavnike je treba upoštevati in čigava odgovornost je (ne)sodelovalnost bolnika? V infografiki smo strnili priporočila in poudarke, ki sta jih na spomladanskem srečanju Združenja pnevmologov Slovenije predstavili dr. Bernarda Logar Zakrajšek, spec. klin. psih., z UKC Ljubljana ter asist. dr. Ana Kodrič, mag. farm., s Fakultete za farmacijo.

KVIZ

O astmi malo drugače

8. 3. 2023

Kako obravnavamo astmo med nosečnostjo? Katera bolezen poslabša simptome astme? Kdaj ne smemo uporabljati olajševalcev? Kratek kviz o astmi je recenzirala prim. Nadja Triller, dr. med., spec. interne medicine in pnevmologije iz ZD Murska Sobota.

Zdravljenje izvenpljučnih komorbidnosti pri KOPB izboljša rehabilitacijo

8. 3. 2023

Študije kažejo, da se bolniki s KOPB, ki imajo slabše izhodiščne vrednosti, bolje odzivajo na pljučno rehabilitacijo. Prepoznavanje pridruženih bolezni in vzporednih stanj, ki jih je mogoče zdraviti oziroma obravnavati, lahko pomaga pri razlikovanju odzivnih od neodzivnih bolnikov.

Kronične pljučne bolezni: učinki in pasti makrolidnih antibiotikov

8. 3. 2023

Doc. dr. Matevž Harlander, dr. med., spec. pnevmologije iz UKC Ljubljana, je na 64. Tavčarjevih dnevih predstavil uporabo makrolidnih antibiotikov pri zdravljenju kroničnih pljučnih bolezni in pojasnil, v katerih primerih se na terciarni ravni kljub določenemu tveganju za pojav bakterijske odpornosti odločajo za dolgotrajno terapijo z azitromicinom.

Vpliv covida-19 na reproduktivno zdravje moških

8. 3. 2023

Nizka raven testosterona vpliva na okužbo s SARS-CoV-2 in je povezana s težjim potekom bolezni. To lahko povzroči izčrpanost Leydigovih in zarodnih celic, kar vodi v funkcionalni hipogonadizem, zmanjšano spermatogenezo in neplodnost, poudarja asist. dr. Kristina Groti Antonič, dr. med., spec. interne medicine iz UKC Ljubljana.

Smernice GOLD 2023 – kaj je novega pri KOPB?

8. 3. 2023

Kakšne so nove smernice na področju zdravljenja in obravnave KOPB? Mag. Irena Šarc, dr. med., spec. pnevmologije s Klinike Golnik, razlaga o priporočenih cepljenjih, novostih na področju klasifikcije, ukinitvi inhalacijskih glukokortikoidov pri dispneji, CT-preiskavi prsnega koša in drugih poudarkih.

Bronhodilatatorji pri kadilcih s simptomi in ohranjeno pljučno funkcijo

8. 3. 2023

Septembra so bili v NEJM objavljeni rezultati raziskave RETHINC (Redefining Therapy in Early COPD). Številne osebe z anamnezo kajenja imajo klinično pomembne simptome, povezane z dihali, kljub odsotnosti obstruktivnih motenj ventilacije v spirometriji. Čeprav so podatki o učinkovitosti pomanjkljivi, so pogosto zdravljeni z zdravili za kronično obstruktivno pljučno bolezen (KOPB).

Diferencialna diagnoza dispneje

8. 3. 2023

Dispnejo navaja 25 % bolnikov, ki jih pregledamo ambulantno. V specialistični ambulanti pomenijo bolniki s kronično dispnejo 15–50 % tistih, ki jih pregledajo kardiologi, in nekaj manj kot 60 % tistih, ki jih pregledajo pnevmologi.

Bolniki s KOPB: determinante poznavanja bolezni

28. 11. 2022

Pri številnih kroničnih boleznih, vključno s KOPB, se je pokazalo, da je za njihov potek pomembno tudi bolnikovo osnovno poznavanje bolezni. V okviru nemške študije COSYCONET so raziskovalci proučevali, katere klinične in funkcionalne značilnosti so povezane s tem znanjem in tudi zadovoljstvo bolnikov z lastnim znanjem o KOPB.

1 2 3 4 5

Aktualni e-novičnik

Intersticijske pljučne bolezni: novosti in poudarki z ERS

Zdravljenje astme in KOPB ter vpliv na obremenitev zdravstvenega sistema

Odmevi s kongresa ERS

Progresivna pljučna fibroza skozi vprašanja

Pljučni mikrobiom – sedanjost in prihodnost

Top 5

Je ena noč dovolj?

14. 6. 2024

Stebri zdravljenja alergijskega rinitsa

27. 3. 2024

Sedanjost in prihodnost idiopatske pljučne fibroze

14. 6. 2024

Prizadetost pljučnega intersticija v sklopu vnetnih revmatičnih bolezni

29. 11. 2023

Napotitev k internistu pulmologu

29. 11. 2023

O nas

Portal Pulmo-academia.org je zbirno mesto preverjenih informacij in novosti iz področja zdravljenja kroničnih pljučnih bolezni. Uredništvo, v katerem deluje izkušena ekipa urednikov in novinarjev v sodelovanju z zdravniki, je član združenja European Medical Writers Association.

ISSN 2712-4088

Kontakt

AdriaSonara d.o.o.
Italijanska ulica 8
1000 Ljubljana

Pravne informacije

© 2025 AdriaSonara d.o.o. Vse pravice pridržane. Izdelava AB Skupina. Nastavitve piškotkov.