Kako debelost vodi do motenj dihanja pri pljučnih bolnikih?
Pljučne bolezni pri osebah z debelostjo imajo svoje posebnosti, glavna značilnost respiratorne fiziologije pri takšnih bolnikih pa je zmanjšanje pljučnih volumnov. Asist. Kristina Ziherl, dr. med., specialistka pnevmologije, s Klinike Golnik je podrobneje predstavila področje in opozorila na bistvene dejavnike.
KOPB sočasno z astmo – kako izbrati zdravljenje?
Ocene o prevalenci KOPB z astmo so različne, nekateri podatki kažejo celo, da astma pri bolnikih s KOPB ni dovolj pogosto prepoznana. V preglednici je predstavljen postopek, kako natančneje postaviti diagnozo KOPB z astmo, da bi bilo zdravljenje bolnikov ustreznejše in predpisovanje IKS pravilnejše.
So bolniki s KOPB ustrezno napoteni na sekundarno raven?
Kaj je pokazala danska raziskava, v kateri so proučevali značilnosti bolnikov s KOPB, ki so jim predpisovali IKS na primarni in sekundarni ravni? So bolniki obravnavani v skladu s priporočili? Predstavljamo rezultate, nedavno objavljene v reviji COPD: Journal of Chronic Obstructive Pulmonary Disease.
Respiratorni virusi in poslabšanja KOPB in astme
Zakaj in kako preprečevati virusne okužbe pri bolnikih z astmo in KOPB, odgovarja mag. Irena Šarc, dr. med., spec. pnevmologije, s Klinike Golnik, ki predstavi tudi zadnje ugotovitve eksperimentalnih raziskav o mehanizmih virusno sproženih poslabšanj in katera zdravila bi lahko v prihodnosti igrala pomembno vlogo pri preprečevanju poslabšanj.
Covid-19 in kronični pljučni bolnik pri družinskem zdravniku
Kako bolnike z astmo in KOPB obravnavati v ambulanti družinske medicine, je na 9. Majhnovem dnevu predstavil David Sopotnik, dr. med., spec. družinske medicine, iz ZD Celje. Povedal je tudi, kako prilagoditi zdravljenje in kdaj je primerna napotitev k pnevmologu.
Bolniki s KOPB simptome podcenjujejo in o njih ne spregovorijo
Mnogi bolniki kljub težki obliki KOPB ne spregovorijo o svojih simptomih in jih podcenjujejo, poudarja Vesna Jamnišek, dr. med., spec. interne medicine, iz Bolnišnice Topolšica, zato je ključno, da te bolnike iščemo bolj dejavno. Kako spodbuditi bolnike, da spregovorijo o svojih simptomih?
Dolgi covid-19: prepoznavanje in zdravljenje
Kaj je do sedaj znano o dolgem covidu-19? V preglednici smo zbrali strnjene podatke o dejavnikih tveganja, patogenezi, klinični sliki in zdravljenju, ki jih je prof. dr. Bojana Beović, dr. med., spec. infektologije s Klinike za infekcijske bolezni in vročinska stanja UKC Ljubljana, predstavila na Fajdigovih dnevih.
Kako izboljšati adherenco pri zdravljenju bolnikov s KOPB?
Kako izboljšati adherenco zdravljenja pri bolnikih s KOPB v covid-19 časih, na kaj moramo biti pozorni pri spremljanju bolnikov in katera orodja so nam pri tem lahko v pomoč, je razložil izr. prof. dr. Matjaž Fležar, dr. med., spec. interne medicine in pnevmologije s Klinike Golnik.
Zaščita s poživitvenim odmerkom cepiva BNT162b2 proti covidu-19
V Izraelu je bilo 30. julija odobreno cepljenje s tretjim odmerkom cepiva BNT162b2 za osebe, starejše od 60 let, pri katerih je od drugega odmerka cepljenja preteklo vsaj pet mesecev. Članek, ki je bil objavljen septembra v NEJM, predstavlja podatke o učinkovitosti poživitvenega odmerka.