Kako obravnavati bolnika z astmo pred potrditvijo diagnoze?
V infografiki ponazarjamo, kako obravnavati bolnika z astmo v ambulanti družinske medicine pred potrjeno diagnozo, ki je tudi v času covida-19 naloga pnevmologa. Algoritem je pripravila prim. izr. prof. dr. Davorina Petek, dr. med., spec. družinske medicine.
Kaj je novega pri zdravljenju astme?
Ključno pri obravnavi bolnika z astmo na primarni ravni, sta na Schrottovih dneh poudarila doc. dr. Sabina Škrgat, dr. med., iz UKC Ljubljana, in prof. dr. Matjaž Fležar, dr. med., s Klinike Golnik, je poznati svojega bolnika. Kje so še možnosti za boljšo urejenost bolezni? In kaj za bolnike z astmo pomeni covid-19?
O skriti dispneji pri bolniku s KOPB
KOPB je še vedno prepogosto spregledana in prepozno diagnosticirana, je na Schrottovih dnevih opozorila spec. interne medicine mag. Arjana Maček Cafuta, dr. med., iz Specialistične ambulante za pljučne bolezni in alergije. Predstavila je, kako še aktivneje iskati bolnike in kako naj poteka njihova celostna obravnava.
Enoletni izidi pri prebolevnikih covida-19
Dolgoročne posledice covida-19 pri prebolevnikih, ki so bili odpuščeni iz bolnišnice, večinoma še niso znane. Kitajski raziskovalci so opravili do zdaj največjo longitudinalno kohortno raziskavo, objavljeno v reviji Lancet, da bi spoznali dinamiko zdravstvenih posledic covida-19 v obdobju 12 mesecev od pojava simptomov. Kakšne trende so opisali?
Izidi pri bolnikih s KOPB in ozaveščenost o bolezni
Še en izziv pri zdravljenju KOPB je ozaveščenost o bolezni. Raziskava, objavljena v reviji Respiration, je ugotavljala razlike med bolniki z optimalno in suboptimalno ozaveščenostjo. Kako zadovoljni so s priročnostjo in učinkovitostjo zdravljenja ter kakšno je njihovo zdravstveno stanje?
Cepljenje in incidenca okužb ter trajanje zaščite po prebolelem covidu-19
Predstavljamo povzetka dveh vidnejših raziskav, objavljenih nedavno v reviji JAMA. Kaj kažejo podatki o povezavi med cepljenjem s cepivom BNT162b2 ter simptomatskimi in asimptomatskimi okužbami s SARS-CoV-2? Kakšna je verjetnost za ponovno okužbo eno leto po preboleli bolezni?
Kaj vemo po letu in pol proučevanja covida-19?
Kaj vedo pnevmologi o trajnosti posledic covidne pljučnice, kako se bodo spremenila priporočila ZPS za spremljanje bolnikov in kateri pljučni bolniki so najbolj ogroženi? Ključna spoznanja leta in pol preučevanja je strnil doc. dr. Aleš Rozman, direktor Klinike Golnik, in dodal, kaj nas čaka v prihodnje.
Cepljenje in incidenca okužb ter trajanje zaščite po prebolelem covidu-19
Predstavljamo povzetka dveh vidnejših raziskav, objavljenih nedavno v reviji JAMA. Kaj kažejo podatki o povezavi med cepljenjem s cepivom BNT162b2, ki ga proizvajata Pfizer in BioNTech, ter (a)simptomatskimi okužbami s SARS-CoV-2? Kakšna je verjetnost za ponovno okužbo eno leto po preboleli bolezni?