Telemonitoring pri nadzoru astme

3. 10. 2018

Konec julija so bili v Journal of Asthma objavljeni rezultati randomizirane kontrolirane študije skupine Univerzitetne klinike za pljučne bolezni in alergijo Golnik o uporabnosti in učinkovitosti 12-mesečnega telemonitoringa oseb z astmo.

Pljučna rehabilitacija: kje smo bili uspešni in kje ne

3. 10. 2018

Septembra je bil v reviji COPD: Journal of Chronic Obstructive Pulmonary Disease objavljen prispevek o razvoju in učinkovitosti pljučne rehabilitacije ter o možnih vzrokih slabe dostopnosti te terapije.

Je opustitev dolgotrajne trojne inhalacijske terapije varna?

3. 10. 2018

Dolgotrajno zdravljenje z IKS je povezano z nekaterimi tveganji. Zato je pomembno oceniti, kateri pacienti imajo korist od trojne terapije, kateri pa bi bili optimalno urejeni s kombinacijo LABA/LAMA.

SRCE IN PLJUČA 2018

Uspešnejša rehabilitacija s prehranskimi dodatki

31. 8. 2018

Pri rehabilitaciji se pljučni bolniki z nizkim ITM, nizkim indeksom puste mišične mase in tisti, ki so v zadnjem času shujšali, odzivajo slabo. Zato so v študiji pri bolnikih s KOPB poleg vadbe dodali še prehranski dodatek, pojasnjuje Jurij Šorli, dr. med., iz Bolnišnice Topolšica.

Intervju

4 nasveti za branje randomiziranih študij

31. 8. 2018

"Neverjetno, ampak v številnih primerih dizajn študije onemogoča, da bi dobili odgovor na glavno vprašanje,« je povedal dr. Samy Suissa iz Judovske splošne bolnišnice v kanadskem Montrealu. A to ni edini problem...

Diagnostična vrednost FeNO ob akutnem poslabšanju KOPB

31. 8. 2018

V prospektivni opazovalni študiji so preverjali, ali je lahko dušikov oksid v izdihanem zraku v začetni fazi akutnega poslabšanja KOPB, ki zahteva hospitalizacijo, boljši napovednik poslabšanj in dolžine hospitalizacije v primerjavi z eozinofilijo v diferencialni krvni sliki.

Je število bazofilcev v otroštvu povezano s poznejšimi poslabšanji astme?

31. 8. 2018

Število bazofilcev v populaciji mononuklearnih celic v periferni krvi v otroštvu pri akutnem piskanju/astmi je povezano s poznejšimi poslabšanji, kaže kohortna raziskava v Avstraliji.

Prekrivanje astme in KOPB pri ženskah: incidenca in dejavniki tveganja

31. 8. 2018

Preprečevanje napredovanja astme v ACOS postaja pomemben javnozdravstveni problem. V primerjavi z astmo in KOPB imajo osebe s prekrivanjem obeh slabšo kakovost življenja. Ženske imajo večje tveganje za razvoj ACOS in večjo smrtnost v primerjavi z moškimi.

Potencialni učinek zmanjšanja vsebnosti nikotina v cigaretah na javno zdravje

19. 6. 2018

Marca je bilo v NEJM objavljeno poročilo o učinkih predvidenih sprememb regulative o dovoljeni vsebnosti nikotina v cigaretah v ZDA, ki je s simulacijskimi modeli pokazala koristi pri zmanjševanju bremena s kajenjem povezanih bolezni.

Fenotipi pri prekrivanju astme in KOPB ter kajenje

19. 6. 2018

Vse več je dokazov, da je prekrivanje astme in KOPB klinična entiteta z različnimi fenotipi. Študija je primerjala klinične, fiziološke in vnetne značilnosti astmatikov z ireverzibilnimi obstruktivnimi motnjami ventilacije, ki so bili kadilci ali nekadilci.

Biološka zdravila, novo tarčno zdravljenje KOPB?

19. 6. 2018

Ker so v patogenezo KOPB vpleteni nevtrofilno vnetje in proinflamatorni citokini, so bile to prve tarče za biološka zdravila, a se zdravljenje ni izkazalo za učinkovito. Uspešnejše pa je obvladovanje eozinofilnega tipa vnetja.

Taj či in pljučna rehabilitacija pri KOPB

19. 6. 2018

KOPB je napredujoča pljučna bolezen, kjer se ob pomanjkanju terapije, ki bi lahko popravila poškodbo pljučnega parenhima, za izboljšanje kakovosti življenja in telesne aktivnosti kot najbolj učinkovita kaže rehabilitacija.

Sezonska dinamika patogenov v dihalih pri etiologiji poslabšanj KOPB

21. 5. 2018

Pojavnost akutnih poslabšanj kronične obstruktivne pljučne bolezni (KOPB) je sezonska, kar ima pomembne posledice za paciente in zdravstveni sistem, ki je v zimskih mesecih preobremenjen. Eden od vzrokov je lahko povečana incidenca virusnih okužb dihal.

Kronična obstruktivna pljučna bolezen in srčno popuščanje

21. 5. 2018

Osebe s KOPB večinoma umirajo od bolezni, ki niso povezane z dihali. Prisotnost KOPB najpogosteje zamakne postavitev diagnoze srčnega popuščanja in vodi v odmik od ustaljenih smernic zdravljenja, kot je predpis betablokatorjev.

7 8 9 10 11 12 13

Aktualni e-novičnik

Intersticijske pljučne bolezni: novosti in poudarki z ERS

Zdravljenje astme in KOPB ter vpliv na obremenitev zdravstvenega sistema

Odmevi s kongresa ERS

Progresivna pljučna fibroza skozi vprašanja

Pljučni mikrobiom – sedanjost in prihodnost

Top 5

Je ena noč dovolj?

14. 6. 2024

Stebri zdravljenja alergijskega rinitsa

27. 3. 2024

Sedanjost in prihodnost idiopatske pljučne fibroze

14. 6. 2024

Prizadetost pljučnega intersticija v sklopu vnetnih revmatičnih bolezni

29. 11. 2023

Napotitev k internistu pulmologu

29. 11. 2023

O nas

Portal Pulmo-academia.org je zbirno mesto preverjenih informacij in novosti iz področja zdravljenja kroničnih pljučnih bolezni. Uredništvo, v katerem deluje izkušena ekipa urednikov in novinarjev v sodelovanju z zdravniki, je član združenja European Medical Writers Association.

ISSN 2712-4088

Kontakt

AdriaSonara d.o.o.
Italijanska ulica 8
1000 Ljubljana

Pravne informacije

© 2024 AdriaSonara d.o.o. Vse pravice pridržane. Izdelava AB Skupina. Nastavitve piškotkov.