Kakovost spanja in življenja pri bolnikih z zmerno do zelo hudo KOPB
Motnje spanja so med bolniki s KOPB pogoste. Povezane so spremembami v dihalnem centru, rezistenci dihalnih poti in krčljivosti mišic med spanjem. Kakovost spanja poslabšujejo nočni kašelj, dispneja, nekatera zdravila in apneja v spanju.
Spanje kot nova tarča za izboljšanje izidov pri idiopatski pljučni fibrozi
Zadnja leta imamo vse več podatkov o vplivu motenj spanja na izide zdravljenja idiopatske pljučne fibroze (IPF). Spanje je pri bolnikih z IPF pomembno prizadeto. Opisani so spremembe v arhitekturi spanja in spremenjen vzorec dihanja.
Astma sledi disfunkciji malih dihal pri otrocih z alergijskim rinitisom
Disfunkcija malih dihalnih poti, ki se kaže kot pretanjene spremembe v spirometriji, bronhialna hiperreaktivnost in/ali vnetje dihal, je zgodnja značilnost bronhialne prizadetosti pri odraslih neastmatikih z rinitisom, podobno razkriva tudi več študij pri otrocih.
Neadherenca pri zdravljenju astme in kronične obstruktivne pljučne bolezni
Problematika neadherence pri zdravljenju ter z njo povezanega zdravstvenega in ekonomskega bremena je zaradi heterogene populacije pacientov in inhalacijske aplikacije zdravil pri zdravljenju astme in kronične obstruktivne pljučne bolezni še posebej pomembna.
Priporočila za obravnavo astme v praksi
Doc. dr. Sabina Škrgat, dr. med., s Klinike Golnik, je povedala, da so si ob pripravi Slovenskih priporočil za obravnavo astme zelo želeli, da bi zaživela tudi na terenu in omogočila pulmologom v regijah, da v svojih okoljih prevzamejo skrb za stroko.
Mepolizumab za zdravljenje KOPB z eozinofilijo
V NEJM je bil objavljen članek s podatki študij METREX in METREO o učinkovitosti zdravljenja KOPB z eozinofilnim fenotipom z mepolizumabom, monoklonskim protitelesom proti interlevkinu 5. V primerjavi s placebom je zmanjšal število zmernih in hudih poslabšanj KOPB.
NO v izdihanem zraku kot napovednik za odziv na IKS
Respiratorni simptomi, kot sta kašelj in zadihanost, so pogosta težko obvladljiva težava. Identifikacija oseb, ki se bodo ugodno odzvale na IKS, bi zmanjšala neustrezno zdravljenje in omejila pojav stranskih učinkov ter nepotrebne stroške zdravljenja.
KOPB z blago obstrukcijo: kaj vemo in katere raziskave še potrebujemo
KOPB je pogosto podcenjena bolezen, še posebno pri blagi do zmerni stopnji obstrukcije, ko simptomi še ne vplivajo na dnevne aktivnosti. Šest strokovnih združenj je sprejelo konsenz, kako zdraviti KOPB z blago obstrukcijo.
Vpliv dolgotrajne uporabe sistemskih kortikosteroidov pri hudi astmi
Podatki iz kliničnih študij kažejo, da 10 do 50 odstotkov bolnikov s hudo astmo prejme sistemski kortikosteroid. V retrospektivni longitudinalni kohortni študiji so analizirali njihovo uporabo in vpliv na tveganje za stranske učinke.
Nadomeščanje vitamina D za preprečevanje poslabšanja astme
Umrljivost pri astmi je primarno vezana na poslabšanja, ki jih pogosto povzročijo virusne okužbe dihal. V Lancetu je bil oktobra objavljen članek z metaanalizo podatkov o vplivu nadomeščanja vitamina D na poslabšanje astme, predvsem z namenom podrobnejše analize podskupin.
Genetika pri patogenezi, prognozi in zdravljenju IPF
Zadnje študije so identificirale specifične genetske variacije, ki pomenijo tveganje za razvoj IPF, in s tem omogočile boljše razumevanje vpliva dednih dejavnikov nanjo. S podatki o genetskih variacijah bi si lahko pomagali tudi pri terapevtskih odločitvah.
Včasih koristna pomoč, nevarna pa predvsem za mlade nekadilce
V zadnjih letih je pri odvajanju od kajenja vedno bolj v ospredju možnost uporabe e-cigarete kot manj škodljive različice običajne cigarete. A po drugi strani skrb vzbujajo statistični podatki, da po njej posega vedno več mladih, ki pred tem niso kadili.