Intervju: prim. Katarina Osolnik, dr. med.

IPF – Antifibrotično zdravljenje podaljšuje življenje

26. 9. 2017

Izziv pri diagnostiki in zdravljenju IPF še vedno ostaja njen nepredvidljivi potek oziroma napredovanje. Kaj je novega pri zdravljenju te redke bolezni z izrazito slabo prognozo, smo se v tednu IPF pogovarjali s prim. Katarino Osolnik, dr. med., s Klinike Golnik.

GOLD 2017

Opuščanje IKS ob prehodu bolnikov s KOPB iz skupine D v B

21. 9. 2017

V reviji COPD je bil objavljen članek, v katerem je predlagan pristop k potencialni opustitvi inhalacijskih kortikosteroidov pri določeni skupini pacientov s KOPB – njegova soavtorja sta tudi slovenska strokovnjaka asist. dr. Matevž Harlander, dr. med., in prim. mag. Matjaž Turel, dr. med.

Učinkovitost in varnost sočasnega zdravljenja z betablokatorji in bronhodilatatorji

21. 9. 2017

Ocenjuje se, da ima 64 odstotkov bolnikov s KOPB pridruženo srčno-žilno bolezen (SŽB). Inhalacijski bronhodilatatorji lahko povzročijo stranske učinke na SŽ sistemu, betablokatorji pa lahko vplivajo na poslabšanje simptomov dihal in na odgovor na bronhodilatatorje.

ERS 2017

Otrokom z astmo se predpisujejo nepotrebni antibiotiki

21. 9. 2017

Otroci z astmo imajo večjo verjetnost, da prejmejo antibiotik, čeprav vemo, da jih ne potrebujejo nič več kot otroci, ki nimajo astme. Na ERS so predstavili študijo, v katero je bilo vključenih milijon in pol otrok iz Združenega kraljestva in Nizozemske.

Neinvazivna ventilacija po akutnem poslabšanju KOPB

21. 9. 2017

Znano je, da zdravljenje akutnega poslabšanja KOPB z dihalno odpovedjo z neinvazivno ventilacijo (NIV) izboljša izide zdravljenja. Vztrajanje hiperkapnije po poslabšanju pa je povezano s povečano umrljivostjo in zgodnjo ponovno hospitalizacijo.

Astma pri otrocih in remisija pri 25 in 49 letih

22. 6. 2017

Nizozemski raziskovalci so 39 let sledili preiskovancem, ki so imeli astmo v otroštvu. Stabilno remisijo jim je uspelo dokazati le pri 11 odstotkih preiskovancev, a je bilo pri starosti 49 let v remisiji kar 75 odstotkov tistih preiskovancev, ki so bili v remisiji pri 25 letih.

ADRIATIC COPD 2017

Akutne eksacerbacije in IPF

22. 6. 2017

»Pri bolniku, ki mu diagnosticiramo idiopatsko pljučno fibrozo (IPF), pričakujemo različne scenarije poteka bolezni, vendar vnaprej nikoli ne vemo, kakšna je prognoza za konkretnega bolnika,« je na regionalnem srečanju pulmologov povedala prim. dr. Jasna Tekavec Trkanjec, dr. med.

Z enostavnim vprašanjem do boljšega nadzora KOPB

22. 6. 2017

Španska raziskava je ugotavljala smiselnost in klinično uporabnost enostavnega poročanja bolnikov s KOPB o njihovih povprečnih dnevnih »odmerkih« hoje pri ocenjevanju tveganj za hospitalizacije in povečano umrljivost.

ADRIATIC COPD 2017

Pri KOPB z vsemi orožji že od začetka

22. 6. 2017

Temelj začetnega zdravljenja KOPB je kombinacija LABA + LAMA, je eden izmed sklepov nedavnega regijskega srečanja pulmologov v Osijeku, kljub temu da smernice GOLD kot začetno terapijo še vedno dopuščajo tudi monoterapijo z LAMA ali LABA.

Snus – tvegana alternativa kajenju

22. 6. 2017

Obširna švedska anketa je pokazala, da oralno uživanje tobaka (snus) poveča tveganje za astmo in poslabša kakovost spanja. Vprašalnike so po pošti poslali 45 tisoč naključno izbranim udeležencem raziskave GA2LEN. 


Preglednica

Uporaba vdihovalnikov

15. 6. 2017

Oglejte in natisnite si preglednico uporabe vdihovalnikov.

Vpliv stresa na fiziološki odziv pri astmatikih

30. 5. 2017

Optimalna urejenost astme je odvisna od več vedenjskih (obvladovanje sprožilcev iz okolja, adherenca pri jemanju zdravil) in fizioloških (bronhialni in imunski odgovor na alergene) dejavnikov, na vse od njih pa lahko vpliva psihološki stres.

Poklicne bolezni v avtomobilski industriji

30. 5. 2017

Na Češkem so v zadnjih 20 letih zabeležili upad pojava poklicnih bolezni z izjemo avtomobilske industrije, kjer je pojavnost v opaznem vzponu. Poleg sindroma karpalnega in kontaktnega dermatitisa, se na tretjem mestu pojavlja alergijska astma.

Eozinofilci v krvi in sputumu – povezava z bakterijsko okužbo

30. 5. 2017

Britanski raziskovalci so proučili razmerje med številom eozinofilcev (v krvi in sputumu) in bakterijsko obremenjenostjo, in sicer pri bolnikih s stabilno boleznijo in v fazi poslabšanja bolezni.

Aktualni e-novičnik

Intersticijske pljučne bolezni: novosti in poudarki z ERS

Zdravljenje astme in KOPB ter vpliv na obremenitev zdravstvenega sistema

Odmevi s kongresa ERS

Progresivna pljučna fibroza skozi vprašanja

Pljučni mikrobiom – sedanjost in prihodnost

Top 5

Je ena noč dovolj?

14. 6. 2024

Stebri zdravljenja alergijskega rinitsa

27. 3. 2024

Sedanjost in prihodnost idiopatske pljučne fibroze

14. 6. 2024

Prizadetost pljučnega intersticija v sklopu vnetnih revmatičnih bolezni

29. 11. 2023

Napotitev k internistu pulmologu

29. 11. 2023

O nas

Portal Pulmo-academia.org je zbirno mesto preverjenih informacij in novosti iz področja zdravljenja kroničnih pljučnih bolezni. Uredništvo, v katerem deluje izkušena ekipa urednikov in novinarjev v sodelovanju z zdravniki, je član združenja European Medical Writers Association.

ISSN 2712-4088

Kontakt

AdriaSonara d.o.o.
Italijanska ulica 8
1000 Ljubljana

Pravne informacije

© 2024 AdriaSonara d.o.o. Vse pravice pridržane. Izdelava AB Skupina. Nastavitve piškotkov.