Z enostavnim vprašanjem do boljšega nadzora KOPB

22. 6. 2017

Španska raziskava je ugotavljala smiselnost in klinično uporabnost enostavnega poročanja bolnikov s KOPB o njihovih povprečnih dnevnih »odmerkih« hoje pri ocenjevanju tveganj za hospitalizacije in povečano umrljivost.

ADRIATIC COPD 2017

Pri KOPB z vsemi orožji že od začetka

22. 6. 2017

Temelj začetnega zdravljenja KOPB je kombinacija LABA + LAMA, je eden izmed sklepov nedavnega regijskega srečanja pulmologov v Osijeku, kljub temu da smernice GOLD kot začetno terapijo še vedno dopuščajo tudi monoterapijo z LAMA ali LABA.

Snus – tvegana alternativa kajenju

22. 6. 2017

Obširna švedska anketa je pokazala, da oralno uživanje tobaka (snus) poveča tveganje za astmo in poslabša kakovost spanja. Vprašalnike so po pošti poslali 45 tisoč naključno izbranim udeležencem raziskave GA2LEN. 


Preglednica

Uporaba vdihovalnikov

15. 6. 2017

Oglejte in natisnite si preglednico uporabe vdihovalnikov.

Vpliv stresa na fiziološki odziv pri astmatikih

30. 5. 2017

Optimalna urejenost astme je odvisna od več vedenjskih (obvladovanje sprožilcev iz okolja, adherenca pri jemanju zdravil) in fizioloških (bronhialni in imunski odgovor na alergene) dejavnikov, na vse od njih pa lahko vpliva psihološki stres.

Poklicne bolezni v avtomobilski industriji

30. 5. 2017

Na Češkem so v zadnjih 20 letih zabeležili upad pojava poklicnih bolezni z izjemo avtomobilske industrije, kjer je pojavnost v opaznem vzponu. Poleg sindroma karpalnega in kontaktnega dermatitisa, se na tretjem mestu pojavlja alergijska astma.

Eozinofilci v krvi in sputumu – povezava z bakterijsko okužbo

30. 5. 2017

Britanski raziskovalci so proučili razmerje med številom eozinofilcev (v krvi in sputumu) in bakterijsko obremenjenostjo, in sicer pri bolnikih s stabilno boleznijo in v fazi poslabšanja bolezni.

Biooznačevalci pri idiopatski pljučni fibrozi

30. 5. 2017

Kljub novim terapevtskim možnostim je diagnosticiranje in spremljanje idiopatske pljučne fibroze (IPF) še vedno velik izziv. V preglednem prispevku so skušali avtorji iz Belgije predstaviti nove podatke o potencialno uporabnih biooznačevalcih v krvi.

Kombinacija tiotropija in olodaterola izboljša inspiratorno kapaciteto

30. 5. 2017

Na vzorcu bolnikov z zmerno do hudo obliko KOPB sta dve dvojno slepi študiji (MORACTO 1 in 2) pokazali, da je kombinacija tiotropija in olodaterola v primerjavi z enotirnim zdravljenjem ali placebom statistično značilno izboljšala inspiratorno kapaciteto in vadbeno vzdržljivost.

Intervju

Register bolnikov z idiopatsko pljučno fibrozo EMPIRE

20. 4. 2017

Fenotipi akutnih poslabšanj KOPB

19. 4. 2017

Na podlagi patobiološke in klinične heterogenosti so avtorji prispevka, objavljenega v reviji The Lancet Respiratory Medicine, predlagali dve ključni osi klasifikacije bolezenskih poslabšanj KOPB.

Astma in inteligenčna motnja

19. 4. 2017

Podatek globalne iniciative za astmo GINA (Global Iniciative for Asthma, 2016) pove veliko: kar 70 do 80 odstotkov bolnikov z astmo ne zna pravilno uporabljati vdihovalnika. Kakšno je stanje v populaciji bolnikov z inteligenčno motnjo, pravzaprav ne vemo natančno.

KOPB: Kaj lahko spregledamo, če vidimo samo pljučno funkcijo?

19. 4. 2017

Prof. dr. Piotro Boros, dr. med., iz Nacionalnega raziskovalnega centra za pljučne bolezni v Varšavi meni, da je pljučna funkcija (FEV1) le vrh ledene gore, ko opazujemo KOPB pri posamezniku. Mnogo bolj namreč na simptome bolezni, sposobnost vadbe in preživetje vpliva pljučni volumen.

Bronhiektazije

19. 4. 2017

Srečanje Združenja pulmologov Slovenije je bilo tematsko posvečeno bronhiektazijam in različnim vidikom te še vedno zanemarjene bolezni – od vzrokov in nastanka do težav, ki spremljajo bolnike, ter možnih načinov rehabilitacije in zdravljenja.

Aktualni e-novičnik

Intersticijske pljučne bolezni: novosti in poudarki z ERS

Zdravljenje astme in KOPB ter vpliv na obremenitev zdravstvenega sistema

Odmevi s kongresa ERS

Progresivna pljučna fibroza skozi vprašanja

Pljučni mikrobiom – sedanjost in prihodnost

Top 5

Kdo sodi v ambulanto za pljučno hipertenzijo?

25. 3. 2025

Cave penicilin ali ave penicilin?

22. 12. 2024

Astma in komorbidnosti

14. 6. 2024

Stebri zdravljenja alergijskega rinitsa

27. 3. 2024

Sedanjost in prihodnost idiopatske pljučne fibroze

14. 6. 2024

O nas

Portal Pulmo-academia.org je zbirno mesto preverjenih informacij in novosti iz področja zdravljenja kroničnih pljučnih bolezni. Uredništvo, v katerem deluje izkušena ekipa urednikov in novinarjev v sodelovanju z zdravniki, je član združenja European Medical Writers Association.

ISSN 2712-4088

Kontakt

AdriaSonara d.o.o.
Italijanska ulica 8
1000 Ljubljana

Pravne informacije

© 2025 AdriaSonara d.o.o. Vse pravice pridržane. Izdelava AB Skupina. Nastavitve piškotkov.