Pasivno kajenje in e-cigareta

20. 11. 2016

Dosedanje študije kažejo, da elektronska cigareta ni brez emisij, zato pasivna izpostavljenost e-cigareti lahko pomeni tveganje za zdravje. Vendar para iz elektronske cigarete vsebuje precej nižje ravni škodljivih snovi kot pri navadni cigareti (razen ko gre za nikelj in srebro).

Težka astma

Biološka zdravila za zdravljenje težke astme

20. 11. 2016

Izzivi pri zdravljenju težke astme izhajajo iz dejstva, da imamo različne fenotipe bolezni, ne znamo pa še vseh dobro prepoznati. Po izčrpanem zdravljenju z IKS, bronhodilatatorji in oralnimi kortikosteroidi so na voljo biološka zdravila.

Slovenske smernice za astmo in KOPB pripravljene

24. 10. 2016

Po letu in pol usklajevanja so pripravljene slovenske smernice za zdravljenje KOPB in astme in so v reviziji, je na mednarodnem pnevmološkem in alergološkem kongresu na Bledu povedala doc. dr. Sabina Škrgat, dr. med., s Klinike Golnik.

Novo orodje za predpisovanje antibiotikov pri otrocih

24. 10. 2016

V začetku septembra so v reviji Lancet objavili izsledke raziskave, na podlagi katere so razvili priporočila za predpisovanje antibiotikov pri otrocih z akutno okužbo dihal in kašljem na primarni ravni.

S statini povezane pljučne bolezni

24. 10. 2016

Intersticijska bolezen pljuč je eden izmed na novo odkritih neželenih učinkov zdravljenja s statini. FDA je med letoma 1987 in 2007 zbrala 162 poročil o takih primerih, o katerih pa poročajo tudi drugi viri. Mehanizem poškodbe pljuč še ni znan.

­Astma pri otrocih in vedenjske motnje

24. 10. 2016

Otroci z astmo, atopijskim dermatitisom in senenim nahodom so lahko bolj kot njihovi vrstniki brez teh bolezni nagnjeni h težavam na področju čustvovanja in vedenja.

Virusne okužbe kot vzrok akutnih poslabšanj kroničnih bolezni dihal

24. 10. 2016

Preprečevanje akutnih poslabšanj astme in KOPB je eden ključnih terapevtskih ciljev, prvi korak proti njemu pa je zavedanje, da so v ozadju akutnih poslabšanj virusne okužbe. Nadaljnja pot vodi skozi odkrivanje razlik v imunskem odzivu na virusno okužbo pri bolnikih s KOPB in astmo.

KOPB in kognitivni upad

20. 9. 2016

KOPB je izredno kompleksno stanje, ki neredko poteka sočasno z nekaterimi drugimi boleznimi. Med njimi je tudi kognitivni upad. Nekateri raziskovalci sumijo, da bi lahko obstajal vzorec kognitivne motnje, specifičen za KOPB.

Personalizirana medicina na Slovenskem pulmološkem kongresu

20. 9. 2016

Slovenski pulmološki kongres, združen z Golniškim simpozijem in Balkanskim pnevmološkim kongresom prinaša vrsto zanimivih tem. Med najbolj »vročimi« bodo novi pristopi k prehrani bolnikov z boleznimi dihal z ugledno nizozemsko strokovnjakinjo prof. Annemie Schols.

Telesna aktivnost pomembna tudi za potek idiopatske pljučne fibroze

20. 9. 2016

Raziskava, ki so jo izpeljali v Izraelu, je pokazala statistično pomembno povezavo med stopnjo telesne aktivnosti in umrljivostjo bolnikov, ki so zboleli za to kronično in prognostično neugodno pljučno boleznijo.

Dvojna bronhodilatacija – da ali ne?

23. 6. 2016

Čeprav rezultati študij kažejo, da s kombinacijami dosegamo močnejšo bronhodilatacijo kot z monoterapijo, nas mora najbolj zanimati, ali je to dovolj, da bolnik zazna klinično pomembno izboljšanje, opozarja prof. dr. Neven Tudorić, dr. med., iz zagrebške bolnišnice Dubrava.

Iz NEJM

LABA+LAMA in LABA+IGK pri zdravljenju KOPB

23. 6. 2016

Vloga vzdrževalnega zdravljenja s kombinacijo LABA + LAMA pri bolnikih s KOPB in velikim tveganjem za poslabšanje še ni bila povsem pojasnjena in v tej luči so zanimive ugotovitve raziskave FLAME, objavljene v reviji New England Journal of Medicine (NEJM).

IPF – Kompleksni mehanizmi zahtevajo kombinirano zdravljenje

23. 6. 2016

Iskanje biooznačevalcev in novih učinkovin vendarle daje upanje za bolj ciljano obravnavo IPF. Za zdaj je kljub raziskovalnemu trudu, ki je privedel do nedavne odobritve protifibrotičnih učinkovin pirfenidona in nintendaniba, prognoza pri tej bolezni še vedno razmeroma slaba.

Novosti v smernicah GINA za leto 2016

23. 6. 2016

Na spletni strani Svetovne pobude za astmo je zdaj na voljo posodobljen osrednji dokument, ki se nanaša na zdravljenje in preprečevanje astme. Povzeli smo novosti.

Aktualni e-novičnik

Intersticijske pljučne bolezni: novosti in poudarki z ERS

Zdravljenje astme in KOPB ter vpliv na obremenitev zdravstvenega sistema

Odmevi s kongresa ERS

Progresivna pljučna fibroza skozi vprašanja

Pljučni mikrobiom – sedanjost in prihodnost

Top 5

Kdo sodi v ambulanto za pljučno hipertenzijo?

25. 3. 2025

Cave penicilin ali ave penicilin?

22. 12. 2024

Astma in komorbidnosti

14. 6. 2024

Stebri zdravljenja alergijskega rinitsa

27. 3. 2024

Sedanjost in prihodnost idiopatske pljučne fibroze

14. 6. 2024

O nas

Portal Pulmo-academia.org je zbirno mesto preverjenih informacij in novosti iz področja zdravljenja kroničnih pljučnih bolezni. Uredništvo, v katerem deluje izkušena ekipa urednikov in novinarjev v sodelovanju z zdravniki, je član združenja European Medical Writers Association.

ISSN 2712-4088

Kontakt

AdriaSonara d.o.o.
Italijanska ulica 8
1000 Ljubljana

Pravne informacije

© 2025 AdriaSonara d.o.o. Vse pravice pridržane. Izdelava AB Skupina. Nastavitve piškotkov.