Enoletni izidi pri prebolevnikih covida-19

13. 9. 2021

Dolgoročne posledice covida-19 pri prebolevnikih, ki so bili odpuščeni iz bolnišnice, večinoma še niso znane. Kitajski raziskovalci so opravili do zdaj največjo longitudinalno kohortno raziskavo, objavljeno v reviji Lancet, da bi spoznali dinamiko zdravstvenih posledic covida-19 v obdobju 12 mesecev od pojava simptomov. Kakšne trende so opisali?

Cepljenje in incidenca okužb ter trajanje zaščite po prebolelem covidu-19

9. 6. 2021

Predstavljamo povzetka dveh vidnejših raziskav, objavljenih nedavno v reviji JAMA. Kaj kažejo podatki o povezavi med cepljenjem s cepivom BNT162b2 ter simptomatskimi in asimptomatskimi okužbami s SARS-CoV-2? Kakšna je verjetnost za ponovno okužbo eno leto po preboleli bolezni?

Težka sapa – kdaj je čas za diferencialno diagnozo?

9. 6. 2021

Zakaj pride do dispneje pri KOPB, kateri so še možni vzroki zanjo in kako izpeljati kakovostno spirometrijo, razlaga izr. prof. dr. Matjaž Fležar, dr. med., spec. pnevmologije s Klinike Golnik.

Cepljenje in incidenca okužb ter trajanje zaščite po prebolelem covidu-19

8. 6. 2021

Predstavljamo povzetka dveh vidnejših raziskav, objavljenih nedavno v reviji JAMA. Kaj kažejo podatki o povezavi med cepljenjem s cepivom BNT162b2, ki ga proizvajata Pfizer in BioNTech, ter (a)simptomatskimi okužbami s SARS-CoV-2? Kakšna je verjetnost za ponovno okužbo eno leto po preboleli bolezni?

Težka sapa – kdaj je čas za diferencialno diagnozo?

7. 6. 2021

Zakaj pride do dispneje pri KOPB, kateri so še možni vzroki zanjo pri bolnikih s KOPB in kako izpeljati kakovostno spirometrijo, razlaga izr. prof. dr. Matjaž Fležar, dr. med., spec. pnevmologije s Klinike Golnik.

Je smiselno zgodnejše uvajanje dvojnih bronhodilatatorjev?

19. 5. 2021

Dvojna bronhodilatatorna terapija (LAMA/LABA) ima pri zdravljenju KOPB lahko prednosti pred drugimi inhalacijskimi terapijami. To je ugotovila tudi ena od raziskav iz rutinske klinične prakse, v kateri so sodelovali tudi slovenski bolniki.

Od nadležnih do nevarnih alergijskih zapletov pri cepljenju proti covidu-19

18. 5. 2021

Kateri so možni alergeni v trenutno dostopnih cepivih proti covidu-19? Pri katerih bolnikih je smiselno cepljenje pri alergologu in katerim bolnikom se cepljenje odsvetuje, pojasnjuje doc. dr. Mihaela Zidarn, dr. med., s Klinike Golnik.

Kako nadzorovati sopojave terapije s kortikosteroidi?

10. 5. 2021

Kortikosteroidi izjemno hitro zmanjšajo mišično maso in s tem tudi presnovno rezervo posameznika ter oslabijo imunski sistem, zato je pri terapiji s kortikosteroidi zelo pomembno spremljanje njihovega vpliva, poudarja izr. prof. dr. Nada Rotovnik Kozjek, dr. med., iz ambulante za klinično prehrano na Onkološkem inštitutu Ljubljana.

Urinski lipidni biooznačevalci pri astmi

8. 4. 2021

Predstavljamo podatke raziskave, v kateri so proučevali urinske lipidne biooznačevalce za fenotipizacijo astme. Kakšen je potencial levkotriena E4 in prostaglandina D za uporabo v klinični praksi?

Se pri zdravljenju upoštevajo GOLD priporočila?

8. 4. 2021

Sledenje priporočilom za zdravljenje glede na raziskave ni najboljše. V longitudinalni raziskavi, v katero so bili vključeni švicarski bolniki, so ugotavljali, pri katerih bolnikih se smernicam najmanj sledi in ali se terapija ustrezno prilagodi pri spremembi stopnje KOPB.

Kaj je znanega o posledicah covida-19 za duševno zdravje

8. 4. 2021

Katere so najpogostejše kasne nevropsihiatrične in psihološke posledice po prebolelem covidu-19 in zakaj jih je pomembno prepoznati, razlaga prof. dr. Blanka Kores Plesničar, dr. med., spec. psihiatrije z Univerzitetne psihiatrične klinike Ljubljana.

Iz klinične prakse

Pri katerih bolnikih lahko varno ukinemo IKS?

5. 3. 2021

Kljub mednarodnim priporočilom na primarni ravni opuščanje inhalacijskih kortikosteroidov (IKS) ni pogosto pri bolnikih s KOPB. Študija, objavljena v reviji Respiratory Research, je primerjala, kakšno je tveganje za poslabšanja ob opustitvi IKS pri bolnikih, ki se zdravijo predvsem na primarni ravni.

Telesna zmogljivost bolnikov s KOPB napoveduje ogroženost s SŽB

5. 3. 2021

Britanska skupina raziskovalcev je ocenila uporabnost konvencionalnih napovednih dejavnikov tveganja za srčno-žilne bolezni pri bolnikih s KOPB in preverila napovedno vrednost nekaterih dodatnih označevalcev tveganja. Študija je bila objavljena v reviji British Medical Journal.

Okvara pljuč po prebolelem covidu-19

5. 3. 2021

Kaj je do zdaj znanega o trajnih posledicah prebolelega covida-19, je na nedavnem predavanju, ki ga je organizirala Zdravniška zbornica Slovenije, razložil doc. dr. Matevž Harlander, dr. med., spec. pnevmologije, s KO za pljučne bolezni in alergologijo UKC Ljubljana.

1 2 3 4 5

Aktualni e-novičnik

Intersticijske pljučne bolezni: novosti in poudarki z ERS

Zdravljenje astme in KOPB ter vpliv na obremenitev zdravstvenega sistema

Odmevi s kongresa ERS

Progresivna pljučna fibroza skozi vprašanja

Pljučni mikrobiom – sedanjost in prihodnost

Top 5

Kdo sodi v ambulanto za pljučno hipertenzijo?

25. 3. 2025

Cave penicilin ali ave penicilin?

22. 12. 2024

Astma in komorbidnosti

14. 6. 2024

Stebri zdravljenja alergijskega rinitsa

27. 3. 2024

Sedanjost in prihodnost idiopatske pljučne fibroze

14. 6. 2024

O nas

Portal Pulmo-academia.org je zbirno mesto preverjenih informacij in novosti iz področja zdravljenja kroničnih pljučnih bolezni. Uredništvo, v katerem deluje izkušena ekipa urednikov in novinarjev v sodelovanju z zdravniki, je član združenja European Medical Writers Association.

ISSN 2712-4088

Kontakt

AdriaSonara d.o.o.
Italijanska ulica 8
1000 Ljubljana

Pravne informacije

© 2025 AdriaSonara d.o.o. Vse pravice pridržane. Izdelava AB Skupina. Nastavitve piškotkov.