Dejavniki, povezani s smrtnim izidom pri bolnikih s COVID-19

26. 3. 2020

Kitajska retrospektivna raziskava je pri hospitaliziranih bolnikih s koronavirusno boleznijo 2019 (COVID-19) razkrila naslednje dejavnike tveganja za smrt: višjo starost, večji seštevek po lestvici SOFA in koncentracijo D-dimerja, večjo od 1 µg/l. Okužba se lahko kaže s klinično sliko, ki sega od stanja brez simptomov ali blagega obolenja zgornjih dihal do pljučnice ali celo smrti.

99 primerov pljučnice, povzročene s koronavirusom

26. 3. 2020

V članku, objavljenem v spletni izdaji revije Lancet, so opisali epidemiološke in klinične značilnosti 99 primerov bolnikov s potrjeno pljučnico, povzročeno s SARS-CoV-2. Vsi bolniki so bili sprejeti v bolnišnico Džinjintan v Vuhanu, ki je tudi poročala o prvih bolnikih z okužbo.

COVID-19: Iz dneva v dan se učimo

23. 3. 2020

»O okužbah z virusom SARS-CoV-2 se iz dneva dan še učimo,« ugotavlja avstrijski strokovnjak prof. Archang Valipour, dr. med., iz Bolnišnice Nord na Dunaju, ki je nedavno v spletnem predavanju dal tudi nekaj osebnih napotkov o obravnavi pljučnih bolnikov med pandemijo.

Z naporom sprožena bronhokonstrikcija

Športniki brez sape

3. 3. 2020

Sedem do 20 % tekačev je ob ljubljanskem maratonu najverjetneje imelo dihalne težave zaradi z naporom sprožene bronhokonstrikcije, takšna je namreč njena pogostnost med prebivalstvom, razlaga doc. dr. Robert Marčun, dr. med.s Klinike Golnik. Doživijo jo lahko astmatiki ali neastmatiki.

Preprečevanje akutnih poslabšanj KOPB

3. 3. 2020

Opazovalne študije kažejo, da bi betablokatorji lahko zmanjšali tveganje za poslabšanje in umrljivost pri bolnikih z zmerno in hudo kronično obstruktivno boleznijo (KOPB), ti podatki pa niso bili potrjeni v randomiziranih študijah. In kaj kaže randomizirana študije BLOCK COPD?

Kako pravilno izmeriti pulzno saturacijo?

3. 3. 2020

Meritev zasičenosti hemoglobina s kisikom je pogosta in enostavna preiskava, vendar včasih vrednosti, ki jih dobimo, niso pravilne. Pogoj za pravilno izvedeno meritev je dober signal pulza, ki ga je vedno treba preveriti, piše prof. dr. Matjaž Fležar, dr. med.

Ne zastrupljajmo bolnikov

4. 2. 2020

Na srečanju Respiratory Expert Forum v Beogradu je prof. dr. Omar S. Usmani z Imperial Collegea v Londonu poudaril, da je ob številnih novih zdravilih in kombinacijah, ki vsaka pride s svojim vdihovalnikom, zanj prav vdihovalnik glavni dejavnik, na podlagi katerega se odloča za predpisovanje zdravljenja.

So mladi astmatiki s pomočjo aplikacije lahko bolj urejeni?

4. 2. 2020

Adolescenti imajo v primerjavi z odraslimi slabšo urejenost astme in se manj verjetno posvečajo ukrepom za optimizacijo zdravljenja. Ali se lahko to izboljša z uporabo mobilne aplikacije? Prof. dr. Matjaž Fležar, dr. med., s Klinike Golnik, ugotavlja, da telemedicina ni uporabna za vse, a ima nekaj prednosti.

Presejanje za raka pljuč – kako in kdaj?

4. 2. 2020

Med najpomembnejšimi temami zadnjega srečanja Združenja pnevmologov Slovenije je bilo presejanje za raka pljuč, ki so ga na Hrvaškem in še ponekod že začeli izvajati. Doc. dr. Aleš Rozman, dr. med., s Klinike Golnik in Christophe Dooms, dr. med., sta predstavila dokaze, da presejanje z nizkoodmernim CT pomembno zmanjša umrljivost.

Vpliv onesnaževalcev na dihala vse bolj pod drobnogledom

9. 10. 2019

Katere so nekatere glavne letošnje novice z mednarodnega kongresa Evropskega respiratornega združenja (ERS)? Nekaj jih je tudi letos povezanih z vplivom onesnaženja na bolezni dihal.

Vzpon in padec e-cigaret?

9. 10. 2019

E-cigarete se za zdaj niso izkazale kot pomoč pri opuščanju kajenja, ampak bolj kot še ena dodatna možnost ob kajenju navadnih cigaret, še posebej vabljiva za mlade. Uporaba se hitro širi – nekatere države so prodajo zato celo prepovedale, morda še večji udarec za to obliki kajenja pa bo lahko poročilo o boleznih pljuč in prvih smrtih v ZDA.

Smernice ERS o dolgotrajni neinvazivni ventilaciji na domu pri bolnikih s KOPB

9. 10. 2019

Novoobjavljeni dokument združenja prinaša na dokazih temelječa priporočila za dolgotrajno zdravljenje z NIV na domu pri bolnikih s KOPB in hiperkapnično dihalno odpovedjo.

Hitri nasveti

Test vstajanja s stola

9. 10. 2019

Za spremljanje telesne pripravljenosti bolnikov s KOPB strokovnjaki z Golnika testirajo alternativni test, ki je v ambulanti lažje izvedljiv od 6-minutnega testa hoje. Predstavili ga bodo na srečanju Združenja pnevmologov Slovenije.

Ovire pri doseganju urejenosti astme pri odraslih

11. 9. 2019

Kljub smernicam za vodenje astme in dosegljivosti številnih terapevtskih možnosti ostaja nesprejemljivo velik delež pacientov z astmo slabo urejen. Doc. dr. Sabina Škrgat, dr. med. s Klinike Golnik, meni, da bolniki preveč »tolerirajo« svoje težave in se ne zavedajo, da jih je z ustreznim zdravljenjem mogoče bolje urediti.

4 5 6 7 8 9 10

Aktualni e-novičnik

Intersticijske pljučne bolezni: novosti in poudarki z ERS

Zdravljenje astme in KOPB ter vpliv na obremenitev zdravstvenega sistema

Odmevi s kongresa ERS

Progresivna pljučna fibroza skozi vprašanja

Pljučni mikrobiom – sedanjost in prihodnost

Top 5

Je ena noč dovolj?

14. 6. 2024

Stebri zdravljenja alergijskega rinitsa

27. 3. 2024

Sedanjost in prihodnost idiopatske pljučne fibroze

14. 6. 2024

Prizadetost pljučnega intersticija v sklopu vnetnih revmatičnih bolezni

29. 11. 2023

Napotitev k internistu pulmologu

29. 11. 2023

O nas

Portal Pulmo-academia.org je zbirno mesto preverjenih informacij in novosti iz področja zdravljenja kroničnih pljučnih bolezni. Uredništvo, v katerem deluje izkušena ekipa urednikov in novinarjev v sodelovanju z zdravniki, je član združenja European Medical Writers Association.

ISSN 2712-4088

Kontakt

AdriaSonara d.o.o.
Italijanska ulica 8
1000 Ljubljana

Pravne informacije

© 2024 AdriaSonara d.o.o. Vse pravice pridržane. Izdelava AB Skupina. Nastavitve piškotkov.