Filmi s prikazom pravilne uporabe vdihovalnikov

5. 4. 2019

Zdravilo za zdravljenje obstruktivnih pljučnih bolezni je lahko še tako dobro, pa ne bo učinkovalo, če bolnik ne zna uporabljati svojega vdihovalnika in zdravilo ne pride v pljuča. Na spletni strani Klinke Golnik si lahko ogledate prikaze pravilne uporabe vdihovalnikov.

Genske determinante tveganja za pljučno hipertenzijo

3. 4. 2019

Pljučna arterijska hipertenzija (PAH) je redka, a resna bolezen, za katero je značilna obliterativna remodelacija pljučnega žilja, ki vodi v povečanje žilne rezistence in desnostransko srčno popuščanje. Letna smrtnost pri idiopatski in dedni PAH ostaja okrog 10 % kljub moderni terapiji.

Pri nadzoru tuberkuloze le majhen napredek

3. 4. 2019

Tuberkuloza, vodilni vzrok smrti zaradi nalezljive bolezni, je javnozdravstveno nujno stanje že zadnjih 25 let. Čeprav so zdravstveni ukrepi rešili na desetine milijonov življenj, je bil pri nadzoru bolezni dosežen le majhen napredek.

Krhkost in geriatrična stanja pri bolnikih z idiopatsko pljučno fibrozo

3. 4. 2019

Krhkost in dekondicioniranje se štejeta za pomembni pridruženi stanji IPF pri osebah, starejših od 65 let. Funkcijski status postaja s starostjo pomembnejši za zdravstveni izid kot posamezne diagnoze. Krhkost je bila pri osebah s KOPB dokazano povezana z manjšim preživetjem, za IPF pa teh podatkov nimamo.

Simpozij o novih smernicah GOLD

18. 2. 2019

Med novostmi v novih smernicah za zdravljenje kronične obstruktivne pljučne bolezni so strokovnjaki v ospredje postavili prilagajanje zdravljenja glede na simptome in poslabšanja ter pomen eozinofilcev kot biooznačevalcev za uporabo inhalacijskih kortikosteroidov.

Primerjava učinkovitosti elektronskih cigaret z nadomestki nikotina pri opuščanju kajenja

15. 2. 2019

V NEJM so bili januarja objavljeni rezultati randomizirane študije, v kateri so primerjali učinkovitost opuščanja kajenja z uporabo elektronskih cigaret in nikotinskih nadomestkov.

Adherenca bolnikov z astmo pri predpisu vzdrževalne terapije dvakrat na dan

15. 2. 2019

V Journal of Asthma so bili objavljeni rezultati presečne študije, v kateri so proučevali adherenco pri astmatikih, ki jim je bilo svetovano jemanje zdravil dvakrat na dan.

Fajdigovi dnevi

Težka sapa v obravnavi pri kardiologu in pulmologu

13. 11. 2018

Če je dispneja bolezenska, potem v 85 % vzroki zanjo izhajajo iz pljuč ali srca, smo slišali na letošnjih Fajdigovih dnevih v Kranjski Gori. Kardiološko obravnavo je predstavil doc. dr. David Žižek, dr. med., pulmološko pa izr. prof. Matjaž Fležar, dr. med.

Povzetek in novosti v smernicah GOLD 2019

13. 11. 2018

Objavljene so bile posodobljene smernice za obravnavo kronične obstruktivne pljučne bolezni (KOPB) GOLD. V njih so tudi nekatere spremembe v farmakološki terapiji stabilne bolezni.

Golniški simpozij

Do več zdravja že s četrt ure hoje na dan

13. 11. 2018

Zaradi negibanja umiramo hitreje kot zaradi kajenja in že 15 minut hoje vsak dan naredi klinično pomembno spremembo, sta podatka, na katera je opozoril Jurij Šorli, dr. med., spec. int. med., v pogovoru z Damijanom Pernetom, dr. med., spec. psih., o pomenu gibanja pri bolnikih s KOPB na Golniškem simpoziju.

Z aspirinom poslabšana bolezen dihal

13. 11. 2018

Leta 1992 je Widal s sodelavci opisal klinični primer pacientke z astmo, ki je ob zaužitju Aspirina razvila urtikarijo, rinorejo in poslabšanje astme. Metaanalize ocenjujejo prevalenco med astmatiki na 7,2 %.

Golniški simpozij

Kaj nam lahko pove krivulja pretok – volumen pri spirometriji?

13. 11. 2018

V uvodnem predavanju letošnjega Golniškega simpozija je izr. prof. dr. Matjaž Fležar, dr. med., prikazal, da nam že sama oblika krivulje pretok–volumen lahko namigne, kje v pljučih so bolezenske spremembe, in nam pomaga razločiti astmo od KOPB.

Telemonitoring pri nadzoru astme

3. 10. 2018

Konec julija so bili v Journal of Asthma objavljeni rezultati randomizirane kontrolirane študije skupine Univerzitetne klinike za pljučne bolezni in alergijo Golnik o uporabnosti in učinkovitosti 12-mesečnega telemonitoringa oseb z astmo.

Pljučna rehabilitacija: kje smo bili uspešni in kje ne

3. 10. 2018

Septembra je bil v reviji COPD: Journal of Chronic Obstructive Pulmonary Disease objavljen prispevek o razvoju in učinkovitosti pljučne rehabilitacije ter o možnih vzrokih slabe dostopnosti te terapije.

Aktualni e-novičnik

Intersticijske pljučne bolezni: novosti in poudarki z ERS

Zdravljenje astme in KOPB ter vpliv na obremenitev zdravstvenega sistema

Odmevi s kongresa ERS

Progresivna pljučna fibroza skozi vprašanja

Pljučni mikrobiom – sedanjost in prihodnost

Top 5

Je ena noč dovolj?

14. 6. 2024

Stebri zdravljenja alergijskega rinitsa

27. 3. 2024

Sedanjost in prihodnost idiopatske pljučne fibroze

14. 6. 2024

Prizadetost pljučnega intersticija v sklopu vnetnih revmatičnih bolezni

29. 11. 2023

Napotitev k internistu pulmologu

29. 11. 2023

O nas

Portal Pulmo-academia.org je zbirno mesto preverjenih informacij in novosti iz področja zdravljenja kroničnih pljučnih bolezni. Uredništvo, v katerem deluje izkušena ekipa urednikov in novinarjev v sodelovanju z zdravniki, je član združenja European Medical Writers Association.

ISSN 2712-4088

Kontakt

AdriaSonara d.o.o.
Italijanska ulica 8
1000 Ljubljana

Pravne informacije

© 2024 AdriaSonara d.o.o. Vse pravice pridržane. Izdelava AB Skupina. Nastavitve piškotkov.