Filmi s prikazom pravilne uporabe vdihovalnikov
Zdravilo za zdravljenje obstruktivnih pljučnih bolezni je lahko še tako dobro, pa ne bo učinkovalo, če bolnik ne zna uporabljati svojega vdihovalnika in zdravilo ne pride v pljuča. Na spletni strani Klinke Golnik si lahko ogledate prikaze pravilne uporabe vdihovalnikov.
Genske determinante tveganja za pljučno hipertenzijo
Pljučna arterijska hipertenzija (PAH) je redka, a resna bolezen, za katero je značilna obliterativna remodelacija pljučnega žilja, ki vodi v povečanje žilne rezistence in desnostransko srčno popuščanje. Letna smrtnost pri idiopatski in dedni PAH ostaja okrog 10 % kljub moderni terapiji.
Krhkost in geriatrična stanja pri bolnikih z idiopatsko pljučno fibrozo
Krhkost in dekondicioniranje se štejeta za pomembni pridruženi stanji IPF pri osebah, starejših od 65 let. Funkcijski status postaja s starostjo pomembnejši za zdravstveni izid kot posamezne diagnoze. Krhkost je bila pri osebah s KOPB dokazano povezana z manjšim preživetjem, za IPF pa teh podatkov nimamo.
Simpozij o novih smernicah GOLD
Med novostmi v novih smernicah za zdravljenje kronične obstruktivne pljučne bolezni so strokovnjaki v ospredje postavili prilagajanje zdravljenja glede na simptome in poslabšanja ter pomen eozinofilcev kot biooznačevalcev za uporabo inhalacijskih kortikosteroidov.
Težka sapa v obravnavi pri kardiologu in pulmologu
Če je dispneja bolezenska, potem v 85 % vzroki zanjo izhajajo iz pljuč ali srca, smo slišali na letošnjih Fajdigovih dnevih v Kranjski Gori. Kardiološko obravnavo je predstavil doc. dr. David Žižek, dr. med., pulmološko pa izr. prof. Matjaž Fležar, dr. med.
Do več zdravja že s četrt ure hoje na dan
Zaradi negibanja umiramo hitreje kot zaradi kajenja in že 15 minut hoje vsak dan naredi klinično pomembno spremembo, sta podatka, na katera je opozoril Jurij Šorli, dr. med., spec. int. med., v pogovoru z Damijanom Pernetom, dr. med., spec. psih., o pomenu gibanja pri bolnikih s KOPB na Golniškem simpoziju.
Kaj nam lahko pove krivulja pretok – volumen pri spirometriji?
V uvodnem predavanju letošnjega Golniškega simpozija je izr. prof. dr. Matjaž Fležar, dr. med., prikazal, da nam že sama oblika krivulje pretok–volumen lahko namigne, kje v pljučih so bolezenske spremembe, in nam pomaga razločiti astmo od KOPB.