Covid-19 in nova spoznanja o KOPB
Epidemija je obenem prinesla tudi nova spoznanja o obvladovanju KOPB, pojasnjuje doc. dr. Matevž Harlander, dr. med., specialist pnevmologije, s Kliničnega oddelka za pljučne bolezni in alergije UKC Ljubljana. Bolnikom priporoča, da se samozaščitnih ukrepov v zimskem času držijo tudi po epidemiji.
Hude posledice bolnikov z astmo v obdobju epidemije
Zaradi epidemioloških razmer bolniki z astmo niso bili ustrezno obravnavani, kar je pri mnogih vplivalo na bistveno hujša poslabšanja kot v preteklih letih, opozarja direktor Bolnišnice Topolšica Jurij Šorli, dr. med., specialist interne medicine. Pojavljajo se tudi prve manifestacije astme z izrazito hudimi simptomi in izrazito prizadetostjo pljučne funkcije.
Kako debelost vodi do motenj dihanja pri pljučnih bolnikih?
Pljučne bolezni pri osebah z debelostjo imajo svoje posebnosti, glavna značilnost respiratorne fiziologije pri takšnih bolnikih pa je zmanjšanje pljučnih volumnov. Asist. Kristina Ziherl, dr. med., specialistka pnevmologije, s Klinike Golnik je podrobneje predstavila področje in opozorila na bistvene dejavnike.
Vpliv trojne terapije na smrtnost v primerjavi z dvojnimi bronhodilatatorji
Trojna terapija je postala v nekaterih državah pri zdravljenju KOPB prevladujoča, vključno z njeno uporabo kot začetnim zdravljenjem, a so izsledki kanadske raziskave pokazali, da je njena uvedba za nekatere bolnike lahko tudi tvegana.
Kako izbrati vdihovalnik za bolnika s KOPB?
Izbira ustreznega vdihovalnika je bistvena za uspešno obravnavo bolnika s KOPB. Med dejavniki, ki jih je treba upoštevati, so inhalacijska tehnika, inspiratorni pretok, urejenost bolezni, mehanizem delovanja vdihovalnika in zmožnost koordinacije bolnika. Preglednica predstavlja orodje za pomoč pri ustrezni izbiri vdihovalnika.