Prizadetost pljučnega intersticija v sklopu vnetnih revmatičnih bolezni
Kaj je najboljša presejalna metoda, katere preiskave in kriterije moramo upoštevati ob postaviti diagnoze ter kakšne so možnosti zdravljenja bolnika s prizadetostjo pljučnega intersticija v sklopu vnetnih revmatičnih bolezni? Svetuje prim. Katarina Osolnik, dr. med., spec. interne medicine in pnevmologije s Klinike Golnik.
Napotitev k internistu pulmologu
Napotitev k internistu pulmologu je zelo aktualna tema, saj je ustrezno napotovanje bolnikov k specialistu pomembno za obvladljive čakalne dobe, je na 65. Tavčarjevih dnevih poudaril doc. dr. Matevž Harlander, dr. med., spec. pnevmologije s KO za pljučne bolezni in alergijo UKC Ljubljana.
Največkrat je krivo neredno ali nepravilno jemanje inhalacijske terapije
Biološka terapija je nedvomno spremenila obravnavo in potek težke astme, veliko vprašanje pa je, ali jo res vsi bolniki z neurejeno astmo tudi dejansko potrebujejo ali pa je treba astmo bolje zdraviti z inhalacijsko terapijo, je na Golniškem simpoziju 2023 opozoril doc. dr. Peter Kopač s Klinike Golnik, dr. med., spec. interne medicine ter alergologije in klinične imunologije.
Smernice GOLD 2024 – novosti in poudarki v obravnavi KOPB
Nedavna priporočila GOLD 2024 prinašajo nekaj posodobljenih poudarkov. Dodana k poglavjem ali osvežena je bila med drugim vsebina o opustitvi kajenja, e-cigaretih, hiperinflaciji, priporočenem cepljenju za bolnike s stabilno KOPB, spirometrijo pred bronhodilatatorjem in presejalnih pregledih za pljučnega raka in KOPB.
Algoritem obravnave intersticijske prizadetosti pljuč pri bolnikih s SVTB/RA
Pljučni intersticij lahko prizadanejo tudi vnetne revmatične bolezni. Odločitev pri kom, kdaj in kako intenzivno zdraviti intersticijske pljučne bolezni (IPB), pogosto predstavlja izziv. Algoritem, ki podaja smernice za zdravljenje in diagnozo IPB, je plod sodelovanja slovenskih revmatologov in pulmologov.