Pljučni mikrobiom – sedanjost in prihodnost
Boljše poznavanje pljučnega mikrobioma bi lahko v prihodnosti odprlo nove terapevtske možnosti. O spremenljivosti mikrobioma pljuč, tipih mikrobioma, ki so odvisni od poteka poroda, posledicah nepreudarne rabe antibiotikov in neodgovorjenih vprašanjih, je spregovorila doc. dr. Viktorija Tomič, dr. med., spec. klinične mikrobiologije s Klinike Golnik.
Intersticijske pljučne bolezni: novosti in poudarki z ERS
Kako pristopiti k diagnosticiranju in obravnavi prizadetosti pljuč pri sistemskih boleznih veziva? Katera priporočila je bilo slišati na kongresu ERS in kakšne so novosti pri zdravljenju sarkoidoze? Predstavitve z dogodka je komentirala prim. Katarina Osolnik, dr. med., spec. interne medicine in pnevmologije s Klinike Golnik.
Intersticijska pljučna bolezen pri bolnikih s sistemsko sklerozo
Vsaj 50 % bolnikov s sistemsko sklerozo ima do neke mere prizadeta pljuča, kar je prognostično izredno pomembno glede obolevnosti in smrtnosti. Kateri so dejavniki tveganja za intersticijsko prizadetost pljuč? Kakšen je napredek v sodobni obravnavi in katere so nove terapevtske možnosti? Pojasnjuje doc. dr. Katja Perdan Pirkmajer, dr. med., spec. revmatologije s KO za revmatologijo UKC Ljubljana.
Prizadetost pljučnega intersticija v sklopu vnetnih revmatičnih bolezni
Kaj je najboljša presejalna metoda, katere preiskave in kriterije moramo upoštevati ob postaviti diagnoze ter kakšne so možnosti zdravljenja bolnika s prizadetostjo pljučnega intersticija v sklopu vnetnih revmatičnih bolezni? Svetuje prim. Katarina Osolnik, dr. med., spec. interne medicine in pnevmologije s Klinike Golnik.
Vpliv kortikosteroidov na telesno sestavo
Nekritična in dolgotrajna uporaba kortikosteroidov je lahko zelo škodljiva. Kako kortikosteroidi vplivajo na sestavo telesa in katere ukrepe moramo ob tem izvajati, razlaga izr. prof. dr. Nada Rotovnik Kozjek, dr. med., spec. anesteziologije, intenzivne medicine in perioperativne medicine z OI Ljubljana.
Dileme družinskih zdravnikov pri obravnavi bolnikov z OSA
Kako v ADM izboljšati obravnavo bolnikov z OSA? Kako napotovati bolnike na specialistično raven? O problematiki asimptomatskih bolnikov, izzivu kompliance pri CPAP terapiji, napotitvi na diagnostiko in ORL pregled ter debelosti in tveganju za OSA, je spregovorila Nina Prešeren Ovčak, dr. med., spec. družinske medicine iz ZD Medvode.
Kaj je odmevalo na ERS?
Mag. Jurij Regvat, dr. med., spec. pnevmologije in predstojnik Oddelka za pljučne bolezni UKC Maribor, predstavlja nekaj zanimivih utrinkov s septembrskega kongresa Evropskega respiratornega združenja (ERS). Strnjene novosti o KOPB, astmi, spalni apneji in kardiovaskularnih dogodkih ter pomenu produktivnega kašlja.
Pomen prehranske podpore pri KOPB
Pri KOPB je prehranska podpora izrednega pomena, saj pri bolnikih pričakujemo predvsem razvoj tako energijske kot beljakovinske podhranjenosti, pa tudi razvoj sarkopenične debelosti in kaheksije. Kaj je pomembno pri prehranski oceni in kakšna so prehranska priporočila, razlaga Andreja Širca Čampa, univ. dipl. ing., klinična dietetičarka z UKC Ljubljana.